Nástrahy uličky u pokladny

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.11.2014   

Nedávný článek americké spotřebitelské organizace Consumer Reports se zaměřil na zboží umisťované u pokladen, které většinou představuje riziko nejen pro zákazníkovu peněženku, ale také pro jeho štíhlou linii. Devadesát procent zde nabízených potravin bylo z kategorie nezdravých.

Dlouhé čekání u pokladny zákazníky obtěžuje, což není jeho jedinou nevýhodou. Pro obchodníka je to také poslední příležitost, jak ještě zákazníkovi na odchodu něco prodat. V uličce u pokladny se tak většinou nacházejí takové potraviny, po nichž zákazník sáhne, pokud je stresovaný, znuděný či hladový. O dětech pak raději nemluvě.

Většinou se jedná o bonbony, chipsy a sušenky, z nápojů pak většinou o limonády a energetické nápoje. Podle průzkumu washingtonské nevládní organizace Center for Science in the Public Interest (CSPI) se jen osm procent zboží v uličce u pokladny dá považovat za relativně zdravé, přičemž zdravé potraviny jako oříšky či ovoce tvoří pouze dvě procenta. Co se týče nápojů, slazené limonády tvořily 81 procent všech nápojů.

Nabídka nezdravých pochutin u pokladny se netýkala jen supermarketů, CSPI testovala různé druhy řetězců, včetně hobbymarketů a obchodů s oblečením. Nezdravé potraviny ani nápoje v pokladní uličce nenabízel pouze jeden potravinářský řetězec. Dva hobby markety a jeden obchod se sportovním oblečením pak zákazníky v uličce vynechali pochutiny, ale slazené nápoje stále nabízely.

Consumer Reports zákazníkům radí, jak se vypořádat s chutí na sladké, pokud stojí ve frontě u pokladny. Doporučuje využít samoobslužné pokladny, u kterých bývá méně lákavých pochutin, případně se u pokladny zabavit jinak, například s mobilním telefonem. V obou případech je zákazník méně náchylný k impulzivním nákupům nezdravých sladkostí a brambůrků.
 

Přihlásit