Podvodníci nabízeli práci z domova

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.11.2014   

Na konci října letošního roku řešila Federal Trade Comission (FTC) případ společnosti Zaken Corps, která slibovala práci z domova. Ve skutečnosti však pouze nezaměstnaným prodávala předražený podnikatelský software a nutila je do nákupu dalších rozšíření.

V době krize se vždy objeví velké množství podvodných nabídek práce. Většinou je spojuje neurčitě zadaný inzerát, který slibuje nenáročnou práci, často z domova, a velké výdělky. Nepoctiví zaměstnavatelé ovšem většinou vyžadují platbu předem, kterou vydávají za zálohu na materiál či jistinu, jež by měla prokázat, že uchazeč má o zaměstnání opravdu zájem.

Tak tomu bylo i v případě americké společnosti Zaken Corps. Ta lákala zájemce o práci na průměrný měsíční výdělek ve výši 4280 dolarů, čili přibližně 90 000 korun. Ve skutečnosti si však pouze účtovala 148 dolarů za program Quicksell, který měl podvedeným pomoci najít ve svém okolí výrobce a velkoobchody, které mají přebytky. Ty pak měli partneři Zaken Corps levně koupit a draze prodat.

Zaken Corps také podvedené tlačila do nakupování aktualizací programu Quicksell a jeho rozšíření. Veškerá rozšíření a vylepšení stála dohromady 2300 dolarů, tedy asi 45 000 korun.

Obchodní model Quicksell však nefungoval, obchodníci odmítali spolupracovat s jeho partnery. Podle Federal Trade Commision 99,8% partnerů Zaken Corps nevydělalo ani cent a společnost nevydělávala na podílu z jejich výdělku, ale na prodeji softwaru, který neplnil svou úlohu.
Předposlední říjnový týden FTC zakázala Zaken Corps nabízet další „pracovní místa“. Kalifornský soud navíc již v září rozhodl, že společnost musí svým klientům vyplatit více než 25 milionů dolarů jako odškodné a zakázal jí další působení v oblasti obchodu i další inzerci pro nábor „zaměstnanců“.

Podvody s nabídkou práce z domova nejsou vzácností ani v České republice. Spotřebitelská organizace dTest radí, jak se jim vyhnout. Zcela jasným znakem, po kterém by uchazeč o práci měl říci ne, je složení „zálohy“ pro přijetí do zaměstnání. Podvodné inzeráty také často bývají zcela vágní a slibují velký výdělek při nenáročné práci.
 

Přihlásit