Na zavedení rychlejšího internetu se v Německu čeká týdny i měsíce

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.11.2014   

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zjistila na vlastní kůži, jaké problémy mívají zákazníci při zařizování rychlého internetového připojení. Na příchod technika, který zajistí přechod na rychlejší internet, v Německu zákazníci čekají i několik týdnů. Většiny objednaných techniků se nedočkala ani Stiftung Warentest, když chystala srovnání jednotlivých poskytovatelů připojení.

Pro listopadové číslo časopisu „test“ chtěla spotřebitelská organizace komplexně porovnat služby nabízené jednotlivými poskytovateli internetu, včetně zavedení nové vysokorychlostní přípojky. Kompletní srovnání však nevyšlo, ve dvou třetinách případů redaktoři časopisu na domluvené techniky čekali marně.

Problém s přechodem na rychlejší připojení je v Německu značně rozšířený a podle Stiftung Warentest je jednou z nejčastějších příčin stížností. Uživatelé v mnoha případech musí na přivolané techniky čekat až několik týdnů. Vzácností také nebývá, že i když si již zákazník domluví termín zhotovení přípojky, přivolaný technik stejně nedorazí.

Poskytovatelé internetu většinou nedokázali odpovědět, proč návštěvy techniků nabírají taková zpoždění. Stiftung Warentest zmiňuje případ podnikatelky, která připojení k internetu nutně potřebovala pro svoji obživu Na příchod technika, který by jí zprovoznil internet, čekala celé dva měsíce. Jiný zákazník se pak příchodu technika dočkal až na pátý pokus, čtyřikrát se technik bez vysvětlení nedostavil.

Problém se týkal zvláště zavedení technologií LTE a DSL, případně přechodu zákazníka na tyto sítě ze staršího typu připojení. Stiftung Warentest se v termínu nedočkala zavedení dvou třetin sjednaných připojení, výsledné srovnání tak obsahuje pouze deset různých poskytovatelů.
 

Přihlásit