Obtěžující telemarketing nabízel neefektivní výukové programy

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.10.2014   

Na začátku října tohoto roku se před americkou Federal Trade Comission dostal případ společnosti WordSmart Corporation, která prodávala výukové CD-Romy. Na nich obsažené kurzy měly zázračně zlepšit studijní výsledky studentů, výsledek se však nedostavil. Společnost navíc při telemarketingové kampani obvolávala i zákazníky zařazené na „do not call“ seznamu. Za klamání zákazníka a porušování pravidel telemarketingu jí byla uložena pokuta ve výši téměř 20 milionů dolarů.

WordSmart Corporation slibovala opravdu mnoho. Jeden její výukový program trvající přibližně dvacet hodin měl podle vybraného zaměření výrazně vylepšit známky, připravit studenty na standardizované srovnávací testy určující další studijní směřování (SAT), případně i zvýšit jejich IQ. Za ty nejdražší výukové programy si společnost účtovala až 300 dolarů. Jak se však ukázalo, svým závazkům nedostála, změna prospěchu žáků či jejich výsledků v testech byla mizivá.

Pro propagaci navíc společnost WordSmart Corporation nasadila obzvláště agresivní telemarketingovou kampaň. Zákazníkům operátoři tvrdili, že jejich dítě projevilo zájem o takovýto kurz, případně že spolupracují s jeho školou. Telemarketéři také nedbali na to, že někteří z oslovených zákazníků byli zařazeni v seznamu těch, kteří si nepřáli být oslovování s obchodními nabídkami. Opětovně volali i těm, kteří si jejich služby nepřáli.

Problém byl u tohoto výukového programu i v obchodních podmínkách. WordSmart Corporation sice zákazníkům slibovala záruku vrácení peněz v případě, že produkt nenaplní jejich očekávání, ovšem té se nebylo téměř možné domoci. Zákaznická linka je odkazovala na předem neupřesněné podmínky, které je před reklamací nutily vyzkoušet daný počet různých testů a cvičení z prodávaného, jinak prý není možné peníze vrátit.

Federal Trade Comission společnosti zakázala pokračovat v klamavých obchodních praktikách a porušování pravidel pro telemarketing, zvláště pak obvolávání zákazníků na seznamu „do not call“. Navíc jí pak uložila pokutu ve výši 18,7 milionů amerických dolarů. Z ní je zatím WordSmart Corporation nucena bez odkladu zaplatit 147 tisíc dolarů, zbytek pokuty bude muset doplatit v případě, že by v budoucnosti opět porušovala zákon.
 

Přihlásit