Test digestoří 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2014

Test digestoří ukázal, že za cenu přesahující deset tisíc korun dostanete lepší kvalitu než v případě levnějších modelů. S pořizovací cenou také souvisí důležitá vlastnost těchto přístrojů, nízká hlučnost při provozu. Tři nejdražší odsavače par byly zároveň nejtišší. V testu jsme se dále zaměřili na obsluhu a zpracování, ale nejvíce nás samozřejmě zajímalo odsávání. Vyzkoušeli jsme celkem 11 komínových digestoří o šířce 60 a 90 centimetrů.

Zachycování mastnoty při smažení a odsávání par při vaření, to jsou hlavní úkoly digestoře. Jejich schopnosti jsme testovali v nejčastěji doporučovaném režimu vnějšího odtahu, kdy odsávané páry míří potrubím mimo kuchyň (do komínu, větrací šachty nebo mimo objekt). Všechny však umí i režim recirkulace, tedy pročištění nasávaného vzduchu přes uhlíkový filtr a jeho návrat do místnosti.

Na stránkách výrobců a prodejců najdete doporučení, abyste digestoř vybírali podle velikosti vaší kuchyně. Dočtete se například, že pro panelákovou kuchyň by měl stačit výkon 200 m3/h, naopak pro kuchyň v rodinném domě spojenou s obývací částí byste měli volit silnější model s výkonem minimálně 600 m3/h. Ovšem pozor, výkon není to jediné, co ovlivňuje funkčnost digestoře. Svoji roli v efektivitě odsávání hraje také samotná konstrukce digestoře – pozice filtrů, jejich celková plocha, vnitřní vedení vzduchu, provedení odtahu anebo hloubka digestoře.

Při testu odsávání nás zajímala schopnost digestoří snížit vlhkost v místnosti a především schopnost absorbovat mastnotu. K celkovému hodnocení odsávání jsme přidali i subjektivní poznatky odborníků, kteří sledovali, kolik páry z hrnců míří rovnou do útrob digestoře, zdali nedochází ke kondenzaci páry v okolí filtrů či na zdi a jestli kapky nepadají zpět na varnou plochu. To všechno jsou ukazatele nízké efektivity odsávání. Zajímala nás i snadnost obsluhy a hodnotili jsme také hlasitost odsavačů par, protože zejména při propojení kuchyně s obývacím prostorem jde o důležitý údaj. Jak se ukázalo, mezi jednotlivými výrobky existují významné rozdíly.


Databáze testovaných výrobků

Komínové digestoře 2014 (1 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2014


Přihlásit