Test BB krémů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2014

BB krémy slibují zázračné účinky, chlubí se slogany jako pět v jednom nebo dokonce osm v jednom a snaží se ženy přesvědčit, že mohou ostatní kosmetické přípravky jako make-up, podklad pod nalíčení, hydratační krém i krém s ochranným faktorem vyhodit do koše. Je to pravda, nebo jen marketingový trik? To jsme zjišťovali na 12 BB krémech v cenovém rozpětí od 160 do 1200 korun. Do testu jsme zařadili také CC krém, protože jak jsme zjistili, jde o stejné přípravky, pouze jinak marketingově propagované.

BB krém neboli balzám proti nedokonalostem pokožky (v originálu blemish balm) je ve své podstatě spojením krému a make-upu. Má hydratovat pokožku, barevně ji sjednotit, zakrýt vady a také chránit před UV zářením. Ovšem podle reklamních sloganů toho dokáže ještě víc. Jeden prý vyživuje pokožku a chrání ji před poškozením volnými radikály, zatímco jiný obsahuje vodu s výtažky ginkgo a 50 druhů rostlinných sloučenin, díky kterým pak bude pokožka zdravá. Pokud byste uvěřili výrobcům, mohli byste vyhodit všechny produkty péče o pleť a další kosmetiku a nahradit je právě BB krémem. Jaká je však skutečnost?

Častými lákadly ve spojitosti s BB krémy jsou hydratace pokožky a ochrana před UV zářením. Tato tvrzení lze díky objektivním měřením jednoduše ověřit. Výsledky ukázaly na významné rozdíly mezi jednotlivými výrobky, v některých případech i na velké odchylky mezi deklarovanými a naměřenými hodnotami. Ostatní sliby, jako „sjednocuje“, „kryje“, „rozjasňuje“ a mnohé další, objektivními metodami potvrdit nelze, ale můžeme je otestovat pomocí praktických zkoušek, což jsme také udělali. Každý produkt otestovalo 21 žen, přičemž složení jednotlivých skupin bylo více méně stejné. Ptali jsme se například na konzistenci, snadnost roztírání, rychlost vstřebávání, jestli jsou krémy lepkavé nebo mastné a podobně. Další okruh otázek směřoval k účinnosti krémů – například jak hodnotí hydrataci pokožky, sjednocení barvy pleti nebo krytí nedokonalosti pleti.

V laboratoři se v rámci mezinárodního testu sešlo 31 produktů včetně čtyř CC (colour control) krémů, které jsme pro zajímavost také zařadili. Výrobci zmiňují, že CC krémy jsou zaměřeny více na korekci nedokonalostí pleti a lépe kryjí. My jsme však zjistili, že krémy jsou prakticky totožné. V našem testu najdete 13 produktů dostupných na českém trhu.


Testované výrobky - BB krémy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

BB krémy (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2014


Přihlásit