Pračky vhodné pro handicapované

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2007

Nejen zdravotně postižení, ale i staří lidé narážejí v každodenním životě na nejrůznější překážky. A protože pračka je téměř nezbytným vybavením každé domácnosti, její obsluha by měla být pro každého co nejsnazší.

Součástí našeho testu (viz TEST 6/2007) je i hodnocení ovládání praček pro různě handicapované osoby. Pro vozíčkáře je například maximálně důležité, aby bylo možné dveře pračky otevřít o celých 180 stupňů; pokud si raději nekoupí pračku s vrchním plněním – ač pro ně není přímo ideální, přece jenom k ní lépe přijedou a i lépe do ní dosáhnou. Zrakově postižení uvítají hmatově snadno rozlišitelné ovládací prvky či velkými písmeny uvedené názvy programů. Pračka by neměla mít žádné ostré hrany. Vozíčkáři a lidé, kteří mají problémy s pohybem či stabilitou, ale i zdraví spotřebitelé ocení, pokud je filtr pračky umístěn poněkud výše než těsně nad podlahou, jeho čištění se tím velice usnadní. Pračku by mělo být možné ovládat i ze sedu. Při zkouškách se nezapomíná ani na spotřebitele, kteří mají jakékoliv problémy s motorikou rukou (počínaje třesem až po těžší postižení prstů či rukou) – otočit hladkým programovacím knoflíkem, otevřít dveře či zmáčknout elektronický či utopený spínač nemusí být pro ně snadné.
Vhodnost jednotlivých modelů podle skupin postižení ukazuje tabulka, shrnující hodnocení cca 120 faktorů, které mohou ovlivnit ovládání pračky zdravotně znevýhodněnými osobami.

TEST doporučuje

Pro vozíčkáře je nejvhodnější Bosch WAE 20460PL, zrakově postižení nejlépe ocení ovládání AEG Electrolux Lavamat 62610, osoby s pohybovými obtížemi Siemens 14S493 a lidé s postižením rukou AEG Lavamat 52810.


Přihlásit