Bez cukru, ale stejně nezdravé

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.10.2014   

Článek rakouského spotřebitelského sdružení VKI upozorňuje na vedlejší účinky mnohých nápojů inzerovaných jako light či bez cukru. Ty sice neobsahují žádný cukr, zato však mnoho sladidel, která probouzejí chuť k jídlu a mohou podporovat sklony k nadváze.

Limonády bez cukru bývají často prezentovány jako zdravá náhrada za ty s cukrem – s minimem kalorií, ale maximem chuti. Pokud pomineme příslib chuti, protože ne každý má rád sladidla, průzkumy prokazují, že varianty výrobků se sladidly ani zdaleka nebývají zdravé.

Zatím nepotvrzený výzkum mluvil o spojení mezi pitím nápojů se sladidly a nadměrnou tvorbou inzulinu. Sladká chuť prý naznačuje organismu, že by se měl připravit na zpracování glukózy. Slinivka začne vylučovat inzulin, pro ten však tělo v tu chvíli nemá využití. Výsledkem je tak pouze velká chuť na sladké, nerovnováha inzulinu a přibírání.

Jiný výzkum, který VKI cituje, uvádí, že děti, které si objednají „light“ nápoj, mají větší tendenci sníst větší porci jídla. Zcela jistě je potvrzená korelace mezi nadváhou a konzumací nápojů se sladidly, zde však může jít o záměnu příčiny a následku. Podle VKI je totiž zřejmé, že obézní spotřebitel, který se snaží zhubnout, si spíše objedná nápoj bez cukru.

Naopak, studie, jíž se zaštiťovali výrobci nápojů se sladidly a která měla prokazovat pozitivní vliv „light“ nápojů na hubnutí, má podle VKI chybnou metodiku. Vědci podávali jedné části kontrolního vzorku obézních žen nápoje se sladidly, druhá polovina konzumovala nápoje slazené cukrem. Výsledky studie sice ukázaly, že ženy, které pily nápoje bez cukru, v průměru spíše hubly, zatímco druhá skupina nikoli, ale zkoumané dvě skupiny nebyly srovnatelné. Ženám, které pily nápoje se sladidly, totiž lékaři poskytli základní rady pro hubnutí, druhé kontrolní skupině pak nikoli.
 

Přihlásit