Britská kampaň proti podvodníkům slaví první úspěchy

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.10.2014   

Britská vládní agentura Trading Standards ve spolupráci s Královskou poštou zabránila přibližně šesti tisícům podvodů. Společně dosáhly zrušení finančních transakcí před tím, než peníze dorazily na účet podvodníků. Zaslané peníze pak vrací poškozeným.

Nedávno jsme informovali o tom, že britská Královská pošta započala užší spolupráci s vládní agenturou Trading Standards za účelem efektivnějšího boje proti podvodům páchaným prostřednictvím pošty. Tato spolupráce v polovině října přinesla první povzbudivé výsledky.
Trading Standards se podařilo zastavit převody u první várky odpovědí na podvodné inzeráty či nabídky služeb a zaslané peníze vrátit jejich odesílatelům. Jednalo se o přibližně sto deset tisíc liber, v přepočtu tedy asi čtyři a půl milionů korun. Peníze se vrátily přibližně šesti tisícům britských občanů, převážně seniorům. Další čtyři tisíce zásilek zatím zůstávají u Trading Standards na přezkoumání.

Britská vládní agentura však nezůstává pouze u vracení peněz. Některé poškozené, jimž byly peníze vráceny, navíc navštíví inspektor Trading Standards. Ten by měl poškozené poučit o rizicích poštovních podvodů a ukázat jim, jak se proti nim bránit. Zbylí budou o povaze podvodu informováni alespoň dopisem.

Poškození, kterým Trading Standards pomáhá, byli převážně oběťmi podvodných loterií. Přišel jim dopis s dokladem, že vyhráli v loterii, nyní však musí zaplatit poplatek za převod či daň z příjmu, aby mohli výhru obdržet. Tyto peníze však putují pouze podvodníkovi do kapsy, poškození ve skutečnosti nikdy žádné peníze nevyhráli.

Spolupráce mezi Trading Standards a britskou poštou vznikla na konci léta letošního roku, zaměstnanci vládní agentury školí poštovní zaměstnance, jak rozeznat podvodné zásilky. Společně také spustily kampaň pro zákazníky, jak se podvodům prostřednictvím pošty vyhnout a jak a komu je ohlásit, pokud se s nimi setkají.
 

Přihlásit