Telefon k paušálu není zdarma

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.10.2014   

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond upozorňuje na problémy s označením „zdarma“. Konkrétně řeší nabídku mobilních telefonů „zdarma“, jejichž získání však bylo podmíněné přihlášením se do partnerského programu či uzavřením smlouvy na dobu určitou.

I čeští spotřebitelé se setkávali a stále setkávají s nabídkami zvýhodněných mobilních telefonů, někdy i za symbolickou jednu korunu. Aby však zákazník mohl telefon obdržet za takových podmínek, musel se operátorovi upsat k smlouvě na dobu určitou, obvykle na dva roky. Nabídka telefonů byla pak cenově odstupňována, nižší tarif znamenal nižší slevu, telefony zdarma či za symbolický poplatek se většinou daly získat jen u nejdražších tarifů.

Nizozemský nejvyšší soud rozhodl, že v takovém případě se nejedná o nabídku zdarma, ale spíše o prodej na splátky. Za telefon zákazník totiž platí jinde v pravidelných měsíčních platbách. Nabídka telefonu zdarma by tak měla být dovolena pouze v případě, kdy operátor prokáže, že cena telefonu není v měsíčních platbách započítána a také, že je stejný telefon za tutéž cenu k dostání i jinou cestou a nejedná se pouze o nabídku k paušálu.

Už v roce 2011 nizozemská Komise pro reklamu rozhodla, že takovýto způsob nabídky je klamavý. Organizace Consumentenbond nyní požádala regulační úřad Autoriteit Financiële Markten o to, aby podle soudního precedentu takovýto druh klamavých nabídek spjatých se skrytými poplatky zakázal.
 

Přihlásit