Odkud je vaše maso?

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.10.2014   

Evropská spotřebitelská organizace BEUC realizuje pod názvem „Where is my meat from?“ informační kampaň zaměřující se na původ masa. Reaguje tak na volání spotřebitelů, kteří chtějí být o původu masa informováni co nejpřesněji.

Podle průzkumů, které BEUC provedla, má o co nejpřesnější informace o původu masa či živočišných produktů zájem 90 % spotřebitelů. Současná praxe označování to však znemožňuje – u masa stačí uvést, kde bylo zvíře vykrmováno a kde poraženo, a u masných výrobků stačí uvádět pouze zemi, v níž byl produkt vyroben, bez zmínky o místě chovu či narození.

Jediným druhem masa, u něhož musí být v současnosti uvedeny veškeré údaje včetně země narození, je hovězí. U ostatních druhů masa však tato povinnost schází. To chce BEUC změnit a požaduje přesnější údaje. Údaj o tom, kde se zvíře narodilo, by tak měl přibýt na balených kusech masa všech druhů. Ještě více se kampaň zaměřuje na masné produkty, u nichž chybí většina údajů. To je pro spotřebitele matoucí – většina z nich se podle průzkumu BEUC domnívá, že země uvedená na obalu odkazuje nejen k místu výroby, ale i chovu a porážky.

Cílem kampaně je také kromě zkvalitnění informací pro spotřebitele zvýšit mezi zákazníky důvěru v prodávané maso. Většina spotřebitelů si podle již zmiňovaného výzkumu spojuje různé země s rozdílnou úrovní výrobků a kvality jejich zpracovaní. Část dotazovaných také dává přednost podpoře domácího zboží. Přesnější značení by jim tak napomohlo v rozhodování.

Kampaň za přesné označování původu masa, které se BEUC snaží prosadit do evropské legislativy, je první částí plánované dlouhodobé kampaně „Can we trust our meat?“. Ta by měla v blízké době pokračovat druhou částí, která se bude týkat problematiky používání antibiotik při chovu zvířat. Završena by pak měla být kampaní proti klamavý obalům masným výrobků.


Přihlásit