Spotřebitelské právo na středních školách

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

dTest ve spolupráci s právnickými fakultami v Brně, Olomouci a v Praze pořádá cyklus přednášek o spotřebitelském právu na středních školách. Přednášky jsou zdarma a přihlásit se o ně mohou školy po celé České republice.

Projekt seminářů na středních školách má za cíl přinést studentům základní informace a znalosti ze spotřebitelského práva, aby mohli vstupovat do smluvních vztahů informováni o možných důsledcích a osvojili si základní principy, které využijí v soukromém i pracovním životě. Přednášejícími jsou studenti právnické fakulty, kteří se touto formou učí prezentovat právní témata laikům a rozvíjejí své právní i mimoprávní dovednosti, například v oblasti didaktiky a rétoriky.

Semináře je možné uskutečnit mezi 1. 4. 2015 až do 31. 5. 2015, dle vzájemné dohody dTestu a střední školy. Minimální rozsah jednoho setkání je 45 minut, nicméně z předchozích zkušeností víme, že je lepší, pokud naši studenti mohou se středoškoláky strávit alespoň 2x 45 minut, které mohou být bezprostředně po sobě. Ideální pracovní skupinou je jedna třída kolem 20-30 žáků.

Máte-li zájem o semináře na vaší škole, kontaktujte nás prosím na e-mailu prednasky@dtest.cz. Vyberte si témata pro vaše žáky a navrhněte, ve kterém termínu by se vám nejvíce hodili (pokud možno více termínu, přeci jen přednášející studenti mají řadu povinností). Společně domluvíme nejvhodnější termín, kdy semináře uskutečnit.

Pokud nám sdělíte možné termíny a požadovaná témata, společně pak sladíme konkrétní podmínky, dle vašich potřeb a vytížení přednášejících. Přednášející mají připravené PowerPointové prezentace, projektor v učebně je tedy dobrou pomůckou, ale není nutnou podmínkou.

Přednášky lze využít i v rámci výuky předmětů jako jsou základy společenský věd, občanská výchova, či základy práva. Pokud můžete, předejte prosím naší nabídku vyučujícím v příslušných předmětech.

Tento projekt se stal oficiálním předmětem pro studenty Právnických fakult v Olomouci, Praze a v Brně a letos pořádáme už druhý běh. V případě vašeho zájmu, bude možné navázat i v dalším pololetí.

Přednášky jsou a i do budoucna samozřejmě budou zdarma a programu se mohou účastni školy z celé České republiky

V současné době jsou studenti školeni na tato témata:

 

Co je smlouva a co z ní vyplývá?

Řada běžných lidí si představuje, že smlouva je kus papíru, který má slovo smlouva napsáno v hlavičce. Přednáška bude mít za cíl vysvětlit, co vše je ve skutečnosti smlouvou, jak vzniká a kde všude hledat její obsah. Zároveň upozorní, na co dávat ve smlouvách pozor, dotkne se problematiky nepřiměřených podmínek a překvapivých ustanovení v obchodních podmínkách.

 

Nákup, záruka a reklamace

Prodej zboží v obchodě je záležitostí každodenního života, která má určitá pravidla a principy. Jaká jsou naše práva a jak je uplatnit? Co říká občanský zákoník o záruce a reklamaci? Jak mám postupovat, když se s prodávajícím nemohu dohodnout a kdo mi může pomoci?

 

Internet a e-shopy

K uzavření smlouvy na internetu stačí pár kliků. Ani se nenadáme a u dveří zvoní kurýr s objednaným balíčkem. Jaké informace mám hledat před uzavřením smlouvy a k čemu se mohu zavázat? Internetový prodej je spojen i s vracením zboží. Přednáška poradí, jak postupovat.

 

Naše práva a operátoři

Telefon a internet používá snad už úplně každý, na co si dát pozor, když uzavírám smlouvu s operátorem? Jak ho mohu změnit a jak se vyhnout tomu, abych musel platit smluvní pokutu? Kdo mi případně s operátorem pomůže a jak?

 

Základy spotřebitelského úvěrování

Svět kolem nás je plný reklamy na půjčky a život na dluh. Co se ale za reklamou častou skrývá, jak ji číst a hlavně je vůbec nutné peníze si půjčovat? Jak to chodí se smlouvami s bankami, nebankovními společnosti a na čem se nás snaží nachytat lichváři a podvodníci? Nenechme je těžit z naší vlastní neznalosti a naučme se smlouvy číst a pochopit.

Přihlásit