Pět důvodů, proč se vyhnout antibakteriálním mýdlům

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.10.2014   

Nejen mezi americkými spotřebiteli čím dál více získávají na popularitě antibakteriální mýdla. Nakupují je hlavně jako prevenci před nakažlivými nemocemi, jako byla v minulosti ptačí chřipka či v současnosti Ebola. Spotřebitelská organizace Consumer Reports však varuje: antibakteriální mýdla jako ochrana před nemocemi nechrání, spíše ve výsledku škodí.

Consumer Reports (CR) přináší pět důvodů, proč je lepší se antibakteriálním mýdlům vyhnout. Zaprvé, proti virové nákaze nechrání vůbec – stejně jako antibiotika. Nemá tedy smysl používat antibakteriální mýdlo jako prevenci vůči virovým onemocněním, jakými je nejčastější chřipka či obávaná Ebola.

Za druhé, studie prokazují, že proti nemocem, které se šíří bakteriálně, tato mýdla nepomáhají více než použití obvyklého mýdla a vody. Antibiotikum triclosan, které se nejčastěji využívá v antibakteriálních mýdlech či dokonce zubních pastách, pak podle studií amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration - FDA) ani nenapomáhá prevenci. Jeho výzkum nenašel souvislost mezi vyšším užíváním triclosanu a vyšší odolností vůči bakteriím.

Třetí důvod je podle CR podobný jako u nadměrného používání antibiotik. Při zbytečném a příliš častém užívání antibakteriálního mýdla hrozí riziko vývinu bakterií, které jsou proti použité látce odolnější či zcela imunní. Podle spolupracovníka CR dr. Urvashi Rangana, Ph.D je podobné riziko přítomné i při nadužívání triclosanu.

Za čtvrté může triclosan také mít mnoho vedlejších účinků. Výzkum na laboratorních zvířatech prokázal jeho negativní účinek na produkci hormonů štítné žlázy. Tato látka tak mohla způsobit předčasnou pubertu, obezitu či neplodnost. U dětí může triclosan způsobovat alergie.
Posledním důvodem, proč se vyhnout antibakteriálním mýdlům s triclosanem, je jejich dopad na životní prostředí. Toto antibiotikum se v přírodě neodbourává, ale hromadí. V současné době se triclosan dá najít díky jeho hromadění v odpadním systému téměř všude, dostal se i do oceánů. Výzkum kolektivu toxikologů citovaný CR také tvrdí, že u některých druhů řas snižuje tato látka jejich schopnost fotosyntézy.

Výrobci proto musí FDA do poloviny roku 2015 doložit, že použití jejich výrobků označovaných jako antibakteriální je bezpečné, jinak budou z trhu staženy. Někteří z nich, jako Procter & Gamble, již výrobky obsahující potenciálně nebezpečnou látku začali stahovat. Použití triclosanu již také bylo zakázáno v prvním americkém státě, konkrétně v Minnesotě.

V Evropské Unii je také používání triclosanu omezeno, ve výrobku nesmí jeho koncentrace přesahovat 0,3 %, v ústních vodách pak jen 0,2 %. Zcela zakázáno je pak jeho použití v dezinfekcích, leštidlech a konzervačních prostředcích. Výrobky, obsahující triclosan ve větší koncentraci se smí uvádět na trh do konce letošního října, doprodány pak musí být do konce července 2015.

V minulosti proběhly i pokusy o úplný zákaz jeho použití jako konzervantu v obalech na potraviny. Ty však skončily neúspěšně poté, co se jeden z jeho výrobců, Mikroban, proti tomuto rozhodnutí odvolal.
 

Přihlásit