Federal Trade Comission řeší podvodný telemarketing

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.10.2014   

Americká Federal Trade Comission (FTC) a soudy řešily významné případy podvodů po telefonu, které se schovávaly za telemarketing. V jednom případě se jednalo o podvodnou společnost vydávající se za partnera zdravotnického programu Medicare, jejímž cílem bylo získat důvěrné osobní údaje seniorů. Ty pak zneužila k odcizení finančních prostředků. Druhý případ se týkal nevýhodných a klamavých nabídek oddlužení a financování hypotéky.

V případě podvodu se zdravotním pojištěním byl postup podvodníků velmi podobný jako v nedávném případě podvodných nevyžádaných půjček. Nejprve ze seniorů pod záminkou sjednání zdravotního pojištění v programu Medicare vylákali jejich osobní údaje, včetně čísla sociálního pojištění a přístupových údajů k jejich účtu, a poté jim bez jejich souhlasu začali strhávat z účtu „platby“ za pojištění. Poškození však žádné služby ani benefity čerpat nemohli, podvodníci se za spolupracovníky Medicare pouze vydávali.

Mnoho z kontaktovaných seniorů navíc bylo vedených v „do-not-call“ seznamu osob, které si nepřejí být kontaktovány s telemarketingovými nabídkami či výzkumy po telefonu. Podvodníci jim také tvrdili, že jejich přístupové údaje slouží pouze k potvrzení jejich osobních údajů. Službu prezentovali jako bezplatnou, k žádnému strhávání plateb nemělo dojít. FTC podvodné schéma zastavila již začátkem září, nyní případ směřuje k soudu.

V druhém případě nepoctivá společnost E.M.A. Nationwide po telefonu nabízela pomoc s oddlužením či financováním hypotéky, a to opět občanům, kteří si nepřáli být kontaktováni. Na rozdíl od předchozího případu zde ke sjednání smlouvy opravdu došlo, ta však byla pro klienty krajně nevýhodná a plná dodatků a podmínek psaných drobným písmem. To klienti zjistili, když obdrželi její fyzickou kopii. Smlouva byla nastavená tak, aby klient pouze platil, ovšem nemohl čerpat žádné služby. Telemarketéři při rekrutaci klientů však tyto podmínky smlouvy zamlčeli.

Společnost E.M.A. Nationwide byla americkým odvolacím soudem odsouzena za užívání klamavých obchodních praktik a podle soudního rozhodnutí bude muset své klienty odškodnit. Celková výše odškodného činí 5,7 milionu amerických dolarů.
 

Přihlásit