Vzorek zdarma se může prodražit

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.10.2014   

Pokud si objednáváte vzorek zdarma, mějte se raději na pozoru a pročtěte si obchodní podmínky. Často se může stát, že se z nepozornosti upíšete k odběru zboží, o které nestojíte. Problémy tohoto typu se objevují jak v České republice, tak v zahraničí.

Švédští spotřebitelé na konci září řešili problém se společností Key Code Handel, která nabízí žiletky a holítka. Zákazníky láká na testovací balíček zdarma, ovšem významná podmínka odběru je uvedena pouze malým písmem. Objednáním vzorku se totiž spotřebitel uváže k ročnímu odebírání žiletek a odstoupení od smlouvy je vázáno na tučnou smluvní pokutu.

Žiletky mnohdy rozesílala i těm, kteří si je neobjednali. Podobný případ pak řeší i spotřebitelé v Nizozemí. Zde se jednalo o zkušební balení kondomů za symbolické jedno euro, ve smlouvě se však spotřebitelé zavázali k odběru dalších balíčků po šesti eurech. Stejnou částku pak zaplatí i za předčasné zrušení smlouvy.

Ve Švédsku už úřad Veřejného ochránce práv spotřebitelů udělil společnosti Key Code Handel pokutu ve výši půl milionu švédských korun (necelý milion a půl korun českých) za používání klamavých obchodních praktik a zakázal jí používat ve svých nabídkách slovo zdarma. Naopak, pokud chce pokračovat v nabízení tohoto produktu, musí dále zdůrazňovat, že se jedná o formu předplatného.

S podobným problémem, kdy se vzorek zdarma těm, kteří nečtou smlouvy a související obchodní podmínky, náhle prodraží, se setkáváme i v České republice. V minulosti se jednalo taktéž o žiletky a dámská holítka, pamětní mince či kosmetiku. I u nás jsme se setkali s obdobným postupem, kdy nepoctivý obchodník zaslal zboží i těm, kteří si nic neobjednali. V takovém případě radíme nic neplatit a písemně se obrátit přímo na odesílatele, že si další zasílání takového zboží nepřejete. Na webové stránce www.dtest.cz/vzory si můžete stáhnout připravené formuláře o odmítnutí zasílání neobjednaného zboží a žádosti o odstranění osobních údajů z databáze. Pokud jste si jisti, že jste skutečně nic neobjednali, nevyžádaný balíček vracet nemusíte.
 

Přihlásit