Dodavatelé arašídů odsouzeni za šíření salmonelózy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.9.2014   

V USA proběhl proces se zástupci Peanuts Corporation of America, bratry Parnellovými, kteří vědomým porušením hygienických předpisů způsobili epidemii salmonelózy v roce 2009. Tehdy senakazilo sedm set lidí, převážně seniorů a dětí. Devět jich pak zemřelo.

Peanuts Corporation of America (PCA) byla významným dodavatelem arašídů na americký trh, arašídovou pastu a máslo dodávala významným výrobcům jako Kelloggs či Keeblers. Ve smlouvě mezi PCA a Kellogs stálo, že se bude jednat o dodávky vysoce kvalitních burských oříšků vypěstovaných výhradně v Americe. Skutečnost však byla jiná. PCA prodávala ořechy vypěstované v Mexiku či Argentině, které navíc často získala silně znečistěné. Inspektoři, kteří později uzavírali výrobnu PCA, našli ořechy skladované na zemi ve stodole, do níž zatékalo a byla plná myšího trusu.

Problémy s nízkou kvalitou arašídů řešil výkonný ředitel společnosti PCA Stewart Parnell, falšováním laboratorních výsledků. Jeho emailová konverzace s podřízenými prokazuje, že o nakažení poslední várky arašídů salmonelou věděl, ale i přes to dal pokyn k jejímu vyexpedování. Právě tato zásilka vadné arašídové pasty stála na počátku epidemie salmonelózy, při níž v roce 2009 zemřelo devět lidí.

Nejvyšší soud USA v polovině září Parnella a jeho bratra Michaela, manažera odbytu PCA, odsoudil ke 32 a 27 letům odnětí svobody. Třetí obžalovaná, vrchní kontrolorka kvality Mary Wilkinsonová, byla odsouzena pouze za pohrdání soudem.

Nákaza salmonelózou je poměrně častá, jednotlivé kmeny bakterií Salmonella, které ji způsobují, se však významně liší intenzitou. V případě klasické „otravy jídlem“ se postižený nakazí konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa či výrobků z vajec. Nemoc se projevuje akutními bolestmi žaludku, zvracením, horečkou, průjmy a bolestmi hlavy. Postižený je často dehydratovaný, doporučuje se časté podávání tekutin a žaludek nezatěžujících potravin bohatých na draslík, jako jsou banány a rýže. Podávání antibiotik není vhodné, lehčí formu je možné léčit živočišným uhlím či dalšími léky proti průjmu.
 

Přihlásit