Případ se týkal britských nízkonákladových aerolinek Vueling. Ty se dostaly před soud poté, co je žalovala cestující za to, že jí Vueling bez předchozího varování naúčtoval poplatky ve výši 40 euro za dvě cestovní zavazadla. Spotřebitelský soud v Galícii jim nejprve uložil pokutu ve výši 3000 euro, Vueling se však odvolal k vyšší instanci, správnímu soudu v Ourense. Ten pak o stanovisko požádal Soudní dvůr EU.
Podle něj se již zavazadlo nemusí počítat do ceny letenky, jelikož už se nejedná o základní službu způsobenou nutností. Evropský soud odůvodnil rozhodnutí tím, že v případě nízkonákladových linek je přímo obchodním modelem v ceně za letenku účtovat pouze základní minimum a většinu služeb pak mít za příplatek. Takový obchodní model není možné zakázat. Někteří cestující navíc preferují létat bez odbavených zavazadel, pouze s příručním. Příruční zavazadlo se tedy dá považovat za nutné minimum, zavazadlo v zavazadlovém prostoru již ne.
Nízkonákladové aerolinky, jako je například Vueling, si tak mohou nadále účtovat poplatky za odbavení zavazadel. Jak již ale bylo řečeno, verdikt se týká pouze zavazadel v zavazadlovém prostoru, nikoli příručních.
Vnitrostátní zákony a předpisy stále mohou regulovat podmínky přepravy a chránit cestující před nekalými obchodními praktikami, ovšem nesmějí být v konfliktu s evropským právem o svobodné tvorbě cen.
Rozhodnutí Soudního dvora EU přivítali zvláště ostatní nízkonákladoví přepravci, pro něž jsou příjmy z dodatečných příplatků a poplatků významným zdrojem příjmů