Problémy s padělky svatebních šatů

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Která nevěsta by nechtěla prožít svůj velký den v těch nejkrásnějších šatech. I ženy ze skromnějších poměrů někdy neváhají šáhnout do úspor a investovat do modelů z dílen módních návrhářů. Ne všechny šaty, které se prodávají online jako značkové, však skutečně značkové jsou. Oblečení je jedním z nejfalšovanějších obchodních artiklů a svatební šaty nejsou výjimkou.

Aféra s padělanými svatebními šaty se aktuálně řeší v americkém státě New Jersey. Tamější generální prokurátor a úřady zodpovědné za ochranu spotřebitelů vydali varování s tvrzením, že jen v roce 2013 si padělené šaty, včetně svatebních, v USA zakoupilo odhadem 600 000 až 700 000 spotřebitelek a spotřebitelů. Informovaly o tom webové stránky americké spotřebitelské organizace Consumer Reports. Vzhledem k tomu, že v dnešní době není problém objednat si oblečení ze zahraničního obchodu, je i u evropských nevěst a ostatních spotřebitelů a spotřebitelek na místě přiměřená obezřetnost.

Padělatelé svatebních šatů mají prodej vyřešený chytře. Nekopírují totiž jen střihy, ale i internetové stránky módních návrhářů. Používají stejné fotografie, odvolávají se na spolupráci s návrháři a navíc nabízejí výprodejové ceny.

Jakkoli ale jejich stránky bývají vydařenou kopií těch originálních, to samé se nedá říct o zakoupených svatebních šatech. Stává se, že s modely na obrázku mívají společné jen velmi málo kromě barvy a základního střihu. Švy i použité látky jsou nekvalitní a šaty nebyly ušity v návrhářské dílně, ale nejspíše kdesi v asijské továrně. Obchodní podmínky e-shopů bývají navíc nastavené tak, aby zakoupený výrobek nebylo možné vrátit. Levné šaty ve výsledku vyjdou draho - aby je bylo možné vůbec použít, je třeba je dát upravit a přešít.

Pokud tedy uvažujete o nákupu luxusních svatebních šatů, je lepší je zakoupit pouze v oficiálních obchodech a nepodlehnout lákavé nabídce za podezřele nízké ceny. Pokud nakupujete u jiného prodejce na webu, je namístě zjistit si reference, ovšem pozor na podezřelé recenze. Šaty také samozřejmě můžete levněji pořídit z druhé ruky či si je pouze zapůjčit.

 

Článek byl publikován také na novém portálu spotrebitele.dtest.cz, kde najdete denně aktualizované zprávy se spotřebitelskou tématikou z domova i zahraničí.

Přihlásit