Dárkové karty v Nizozemsku platí krátce a ne vždy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.10.2014   

V Nizozemsku se množí stížnosti na dárkové karty a poukazy s příliš krátkou dobou platnosti, případně s příliš svazujícími podmínkami, nevýhodnými pro spotřebitele. Tento problém řeší spotřebitelská organizace Consumentenbond.

Nizozemští spotřebitelé si čím dál více stěžují na předplacené karty a dárkové poukazy na zboží či služby. Nejčastějším důvodem jejich stížností je příliš krátká doba, během níž mohou zboží či služby čerpat. Některé karty navíc platí pouze v několika málo prodejnách.

Nizozemský zákon je v případě dárkových poukazů a karet velmi neurčitý, stojí v něm, že platnost by neměla být kratší než jeden rok, pokud prodejce nedodá odůvodnění. Prodejci se tak mohou vymluvit na sezónní slevy či zboží, které je dostupné pouze po určitou část roku. Někteří z nich také čerpání výhod znesnadňují tím, že omezí platnost karet pouze na několik prodejen, většinou pak na ty ve větších městech. V případě, že má karta delší dobu platnosti také prodejci mohou strhávat měsíční poplatky za její využívání. Často se s nimi nedá platit online, případně je platba dárkovou kartou zpoplatněna.

Někteří z prodejců sice nevyčerpané karty prodlužují či vyměňují, většinou se však tento benefit týká pouze nepoužitých karet v originálním balení. Jiní pak prodloužení platnosti zpoplatňují. Toto se však netýká všech prodejců a poskytovatelů dárkových poukazů, po vypršení jejich platnosti se z nich tak nejčastěji stává bezcenný kus papíru či plastu.

Consumentenbond volá po zpřísnění pravidel pro určování platnosti takových karet, současná se jí zdají příliš měkká a pravidlo o odůvodnění bezzubé a snadno zneužitelné. Vyjmenovává také ty s nejpodivněji nastavenými podmínkami: dárkové poukazy Bongo, jejichž platnost je možné prodloužit pouze osobně na prodejnách v Amsterodamu či Rotterdamu, či dárkovou kartu řetězce multikin Bioscoop, při jejímž využití se lístek prodraží o euro.
 

Přihlásit