Reklamních letáků neubývá

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.10.2014   

Deset let po spuštění takzvaného Plánu pro předcházení vzniku zbytečného odpadu, který se kromě jiného týká i nevyžádané reklamy ve schránkách, se ve Francii ukazuje, že reklamních letáků neubývá. Informuje o tom spotřebitelská organizace Que Choisir.

Zatímco v roce 2004 průměrná francouzská domácnost za rok dostala 2 kilogramy letáků, letos je to o třetinu více, 2,7 kilogramu. Největšími producenty letáků jsou supermarkety a hypermarkety, prodejny s nábytkem a hobbymarkety s potřebami pro kutily a zahradnickými potřebami.

Letáky jsou nejen obtěžující, ale i neekologické a neekonomické. Většina z nich není vytištěna na recyklovaném papíře a jejich výrobní náklady se promítnou do koncových cen zboží v prodejnách. Recyklace papíru také není zdarma a ve Francii je zahrnuta do daní.

V České republice je nevyžádaná reklama vysloveně zakázána, a dTest nabízí nástroj, jak se jí bránit, v podobě samolepky Nevhazujte reklamu. Můžete si ji objednat zdarma na webové stránce www.dtest.cz/samolepka. Do schránky označené touto samolepkou doručovatel nesmí vhazovat neadresné letáky, jinak porušuje zákon.
 

Přihlásit