Americký zátah na zázračné diety

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.10.2014   

Federální soud v Atlantě vydal letos v září zatykače na dva obchodníky nabízející zázračné dietní přípravky. Dalším dvěma Federal Trade Comission (FTC) zakázala nadále užívat klamavou reklamu a udělila vysoké pokuty.

První případ se týká společnosti Hi-Tech Pharmaceutical Jareda Wheata a Stephena Smithe a jejich „zázračných“ hubnoucích přípravků, prodávaných pod názvy Lipodren, Fastin a Benzedrin, a přípravku na léčení poruchy erekce Stimerex-ES. Co přípravkům chybělo na účinnosti, to doháněly reklamou. Vypovídající ukázkou je slogan, který v překladu zní „Varování! Ultrasilný dietní přípravek. Neužívejte, pokud vaším cílem není rychle zhubnout!“ Verdikt FTC zněl: klamavá reklama, přípravky nebyly vůbec nijak testovány. U soudu nebyla Hi-Tech Pharmaceutical nováčkem, první soudní spor ohledně jejích reklam proběhl už v roce 2008.

Oba dva prodejci nefunkčních pilulek byli federálním soudem v Atlantě odsouzeni za pohrdání soudem, protože neuposlechli předchozího rozkazu ke stažení svých produktů z trhu. Smith a Wheat mohou být podmínečně propuštěni, pokud zařídí kompletní stažení všech čtyř nefunkčních přípravků z prodeje. Ke všem mají navíc dodat doklad o stažení, jenž by měl být zveřejněn ve všech kamenných obchodech a e-shopech, které jejich výrobky prodávaly.

Největší americký soudní spor v oblasti zdraví a hubnutí se tento rok odehrál už v dubnu v Chicagu a také se týkal klamavé reklamy. Za ni a za pohrdání soudem byl odsouzen Kevin Trudeau, autor hubnoucích příruček a motivační literatury. Již před sedmi lety FTC zastavila propagaci jeho knihy The Weight Loss Cure 'They' Don't Want You to Know About, česky „Dieta, kterou před vámi mocní tají“. V reklamě Trudeau sliboval nenáročnou a zázračně účinnou dietu, kterou může držet každý bez lékařského dozoru. Skutečnost ale byla jiná, v knize sám autor doporučoval příjem pouhých pěti set kalorií za den, časté klystýry a injekční podávání těhotenského hormonu gonadotropinu, dostupného pouze na lékařský předpis.

Za klamavou reklamu dostal Trudeau od FTC už v roce 2007 rekordní pokutu ve výši 37 milionů dolarů. Z ní však dosud nezaplatil ani cent a naopak začal finanční prostředky vyvádět z USA do Austrálie. To bylo vyhodnoceno jako pohrdání soudem a na přelomu března a dubna 2014 byl federálním soudem v Chicagu odsouzen k deseti letům vězení. Do popředí zájmu médií se jeho případ opět dostal v září, když se Trudeau proti rozhodnutí soudu odvolal.

Poslední případ s klamáním ohledně hubnutí se pak týkal společnosti Applied Food Services (AFS), která prodávala zelenou kávu jako zázračný prostředek na snížení tělesné hmotnosti.. Studie, jíž AFS podpírala hubnoucí účinky kávy, byla nevědecká a selektivní a pozorované osoby navíc kromě konzumace kávy byly nuceny cvičit a omezit příjem kalorií. Podle reklam však měli zákazníci kvůli kávě hubnout i bez jakékoliv změny jídelníčku a cvičení. FTC společnosti AFS zakázala další používání nekalých obchodních praktik a uložila jí pokutu ve výši 3,5 milionu dolarů.
 

Přihlásit