Test jablečných džusů a moštů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2014

Mošty a džusy patří mezi oblíbené nápoje, legislativa je označuje jako ovocné šťávy a ovocné šťávy z koncentrátu. Vlastnosti by měly vykazovat stejné, postup výroby se však liší. Zatímco v případě moštů k nám putuje přímo vymačkaná šťáva z ovoce, džusy jsou vyráběny naředěním ovocného koncentrátu. A jak ukázal náš test, mohou být i ochuzené. U šesti z jedenácti testovaných jablečných džusů nebyly navráceny dříve odebrané aromatické látky. V laboratoři jsme také zjišťovali, zda nebyla při výrobě použita plesnivá jablka, nebo jestli nedošlo k ředění. Do testu jsme zahrnuli i pětici jablečných moštů.

Šťávu vylisovanou z jablek si dokáže představit asi každý. V případě moštů dochází následně k její pasterizaci, tedy zahřátí po určitou dobu, aby se zahubily patogenní mikroorganismy a byla tak zajištěna delší trvanlivost. Další výrazné úpravy se ale většinou již nedělají. Šťáva z koncentrátu naproti tomu musí urazit dlouhou cestu, než se dostane ke spotřebiteli. A to doslova.

Během výrobního procesu dochází nejdříve k odpařování vody z vylisované jablečné šťávy, čímž se snižuje její objem, zvyšuje hustota a prodlužuje trvanlivost. Výsledkem je jablečný koncentrát s konzistencí medu, který může být transportován ze země původu do celého světa. Součástí tohoto postupu je také odchyt těkavých aromatických látek, které se během odpařování uvolňují. Pro výrobce džusů je pak hlavní výrobní surovinou právě tento koncentrát z dovozu, který opětovně zředí vodou tak, aby doplnili chybějící odpařené množství. A vrátit by se měly i zmiňované aromatické látky. Jenže se tak v polovině případů nestalo.

Test jablečných džusů a moštů se zaměřil také na senzorické vlastnosti, přítomnost plísní v jablkách použitých při výrobě a 100% obsah jablek. Ředění vodou se sice neprokázalo, v některých případech však výrobky prošly jen s odřenýma ušima. Analýzy také odhalily vysoké množství patulinu v jednom z moštů, který poukazuje na použití plesnivého ovoce.


Džusy (porovnat)

Jablečné džusy a mošty (porovnat)

Mošty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Jablečné džusy a mošty (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.10.2014


Přihlásit