Od žárovky po LEDku

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2014

Když byly v roce 2009 přijaty v rámci Evropské unie první regulace v oblasti osvětlení, znamenalo to i konec konkrétních typů žárovek. Evropa tak nabrala kurz vedoucí nejen k ochraně životního prostředí, ale také našich peněženek. Ústup starých technologií je v rámci vývoje neodvratný a postupně je nahrazují stále sofistikovanější a úspornější typy. Což platí i pro světelné zdroje.

Za vším hledej ekodesign. Takto stručně by se daly vysvětlit veškeré požadavky týkající se energetické efektivity řady spotřebičů. Cílem evropské směrnice o ekodesignu je vývoj takových výrobků, které co nejméně zatěžují životní prostředí (podrobně jsme o štítkování spotřebičů psali v článku „Energie pod kontrolou“, dTest 8/2014). Ekodesign se týká i světelných zdrojů a prováděcí nařízení se jako první dotklo klasických žárovek. I přes nezanedbatelnou výhodu v podobě kvalitního světla (typické teplé bílé) byla jejich energetická účinnost příliš nízká. Kvůli tomuto faktoru tedy došlo nejdříve k jejich omezení a následně i úplnému ukončení výroby.

 

Budiž světlo

Klasická žárovka funguje na principu tepelné emise světla, během níž elektrický proud prochází tenkým wolframovým vláknem a postupně ho zahřívá, až nakonec začne vyzařovat světlo. Celý proces se odehraje ve zlomku sekundy. Skleněná baňka, ve které je vlákno uzavřeno, pak brání přísunu kyslíku, který by ho znehodnotil. Nejdříve bylo v baňkách vakuum, později se plnily inertním plynem. 

Jejich výrobní náklady byly minimální, což se odrazilo i na nízké pořizovací ceně. Jenže životnost byla krátká (pouhých 1000 hodin) a účinnost velmi nízká, protože většina elektrické energie (92 %) se přeměnila na teplo. Provozní náklady tak byly vysoké. Od roku 2009 proto docházelo k postupnému ukončování výroby různých typů klasických žárovek a aktuálně je možný jen jejich doprodej.

 

Pohasíná i halogen

Evropské regulace neovlivňují pouze klasické žárovky, ale týkají se i halogenových typů. Jejich uvádění na trh by mělo skončit v září 2016. V případě halogenových žárovek jsou v prostředí baňky halogeny, které pomáhají snižovat odpařování vlákna, čímž se dosahuje vyšší účinnosti. Moderní halogenové žárovky jsou plněny též xenoxem nebo kryptonem, díky čemuž dosahují vyšší energetické účinnosti, a to při stejném světelném výstupu. Halogenové žárovky se vyznačují delší životností než klasické a jejich světlo je velmi podobné. Pořizovací cena je však o něco vyšší.

 

Úspora na druhou

Úsporné kompaktní zářivky (tzv. úsporky) jsou stále populárnější a v současnosti tvoří zhruba čtvrtinu všech světelných zdrojů v českých domácnostech. Obvykle se skládají z trubice naplněné rtuťovými párami, inertním plynem (obvykle argonem) a z elektronického předřadníku, který omezuje proud v zářivce a stabilizuje ji. Z něj pak míří elektrický proud do trubice a rtuťové páry jeho působením začnou vyzařovat ultrafialové záření. To přichází do kontaktu s luminoforem naneseným na vnitřní straně trubice, který účinně pohltí energii UV záření a následně ji sám začne vyzařovat ve formě výsledného světla. Tento proces se nazývá luminiscence.

Kompaktní zářivky mají až o 80 % nižší spotřebu než klasické žárovky a jejich životnost může být i dvacetkrát vyšší. Nevýhodou je vyšší cena, pomalejší náběh na plný světelný výkon u méně kvalitních výrobků a nutnost recyklace kvůli obsahu rtuti a luminoforu.

U úsporných zářivek je možné vybrat si z různých barev světla – teple bílé, chladně bílé a denní bílé (podrobněji viz test zdrojů světla).

 

LED je v kurzu

Technologie LED je především v posledních letech na prudkém vzestupu a je využívána v mnoha oborech. Každý rok jsou nabízeny nové, výkonnější diody. S LED žárovkami může klesat spotřeba elektrické energie oproti klasickým žárovkám i o 90 % a životnost je až třicetkrát vyšší. Kvalitní prodejci zpravidla na tyto žárovky poskytují pětiletou záruku a zaručují desítky tisíc hodin provozu. Nevýhodou je především vysoká pořizovací cena, provozní náklady však výrazně klesají. Na rozdíl od úsporných zářivek mají vždy rychlý start a neobsahují rtuť, přesto by se měly recyklovat. I u této kategorie osvětlení je možné volit barvu světla – teple nebo chladně bílou. 


Přihlásit