Čím svítit?

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 10/2014

Ve věku klasických žárovek se při výběru světelného zdroje často rozlišovalo pouze mezi čirou a matnou úpravou a sledovaly se watty. Ty však vyjadřovaly jen jejich spotřebu, zatímco dnes je k dispozici mnohem více informací, které jsou při výběru vhodného osvětlení relevantnější. Při existenci více technologií se pak přidává ještě otázka, jaký typ zvolit. Který se nejlépe hodí do konkrétní místnosti? A kam je nejrozumnější umístit svítidlo? To jsou otázky, nad kterými je třeba se zamyslet.

V České republice byl v minulosti dlouho zavedený trend jednoho centrálního osvětlení. Obvykle se jednalo o lustr vybavený stowattovou žárovkou, který dokázal spolehlivě osvětlit celou místnost. Tento trend však postupně ustupuje mnohem praktičtějšímu schématu s centrálním svítidlem a několika šikovně rozmístěnými sekundárními svítidly. Ty zapínáme pouze na dobu činnosti, ke které jsou určeny – ať už se jedná o čtení, sledování televize či vaření.

Poradíme, kam se hodí kompaktní zářivky, LED technologie či halogenové žárovky, jaké jsou požadavky na osvětlení v jednotlivých místnostech a čeho si při výběru světelného zdroje všímat.

Přečíst si můžete i o rozdílech mezi různými technologiemi (Od žárovky po LEDku) a připravili jsme pro vás také test zdrojů světla – směrových neboli bodových i všesměrových.Přihlásit