Označení „pro děti“ mnohdy nic neznamená

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.10.2014   

Internetové stránky rakouského Sdružení pro informovanost spotřebitelů, konsument.at, spustily nový seriál, v němž se zaměřily na potraviny pro děti, reklamu na ně a jejich výživovou hodnotu. Jejich zjištění pozorného spotřebitele nepřekvapí – reklama zaměřená na děti je agresivní a samotné výrobky nejsou příliš zdravé ani kvalitní.

Výrobky v lákavých barevných obalech umístěné v prodejnách ve výši dětských očí, reklamy s roztomilými maskoty, internetové stránky plné jednoduchých dětských her. Tak vypadá situace na trhu s potravinami, cílícími na děti. Samotné produkty však bývají přesolené či naopak plné cukru, výrobci nešetří ani spornými „éčky“ či jinými nepříliš prospěšnými látkami.

Děti jsou vděčnými konzumenty reklamy, kteří navíc neřeší složení výrobku. To si mnozí výrobci uvědomují a své marketingové kampaně cílí právě na nejmladší. Výrobky pak často označují přímo jako „pro děti“ či „dětské“. Pokud však nevyrábějí výživu pro děti mladší tří let, takové označení nic neznamená.

Evropská regulace se týká pouze kojenecké stravy a příkrmů. Tyto výrobky určené mladším tří let jsou pod bedlivým dozorem úřadů, to se však netýká „dětských“ potravin určených o něco starším malým konzumentům. Proto je obvyklé, že se prodávají dětské limonády a cereálie plné cukru nebo mastné slané brambůrky či mleté karbanátky ve tvaru zvířátek.

První díl rakouského seriálu se týkal snídaně. Zjištění nebylo úplně překvapivé –rakouské děti nejčastěji snídaly sladké cereálie, tučné sýry či uzeniny. Doporučená snídaně pro dítě by podle Konsumentu měla sestávat třeba z celozrnného chlebu s ředkvičkami a libovou šunkou, problém je ale v přípravě. Ráno bývá cenná každá minuta a tak, než aby krájel chleba a strouhal ředkvičky, se mnohý školák či rodič spokojí jen se zabalenou klobáskou či sladkými cereáliemi, které stačí zalít mlékem. Jak ale test Konsumentu prokazuje a potvrzuje tak i několik let stará zjištění českého dTestu, taková snídaně není příliš zdravá. Dětské cereálie bývají příliš sladké, uzeniny zase slané a plné tuku.
 


Přihlásit