Test zimních pneumatik 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2014

Znáte ten pocit, když si v zimě vezmete boty se špatnou podrážkou a místo chůze se k cíli dostáváte spíš klouzavým pohybem? Podobně se můžete cítit i v autě, obujete-li nekvalitní zimní pneumatiky. Místo rozjezdu auto zůstává stát na místě a naopak po sešlápnutí brzdového pedálu pokračuje klidně dál. Pochopitelně, někdy jsou i sebelepší gumy na tvrdé zimní podmínky krátké, ale pokud obujete kvalitní materiál, budete mít alespoň klid na duši, že jste udělali maximum. Pak už bude záležet především na vašem stylu jízdy.

Testům pneumatik se věnujeme každoročně a před začátkem zimního období pravidelně připravujeme srovnávací test zimních pneumatik. Z bohaté škály velikostí a rozměrů přinášíme ty nejčastěji používané. V minulém roce jste si tak mohli porovnat pneumatiky o rozměrech 185/60 R15 a 225/45 R17 (najdete je spolu s dalšími otestovanými rozměry v naší online databázi), letos to jsou velikosti 175/65 R14 a 195/65 R15. Letošní test jsme museli kvůli nepřízni počasí provádět na čtyřikrát, protože v jeho průběhu se podmínky na zkušební trati neustále měnily. Za testy jsme kvůli sněhu vyrazili do Švýcarska, Finska a Švédska.

V testu 26 zimních pneumatik skončily v obou velikostních kategoriích čtyři s celkově dobrým hodnocením. V důležitých dílčích zkouškách (jízda na mokru, sněhu, suchu a náledí) získaly dobrá hodnocení, můžeme je proto označit za vyvážené pneumatiky. V obou kategoriích se zároveň najdou modely, které kvůli velmi špatným výkonům na některém povrchu nedoporučujeme. Cenový rozdíl mezi nejhorší a nejlepší pneumatikou přitom může být jen stokorunový.

Menší testované rozměry (175/64 R14) obouvají například automobily Citroën Berlingo nebo Xsara, Ford Escort a Fiesta, Hyundai i20, Nissan Almera, Opel Corsa, Renault Clio, Toyota Yaris nebo Škoda Citygo, Fabia, Rapid či Roomster.

Větší testované rozměry (195/65 R15) využijete třeba u aut Audi A3 a A4, BMW řady 3, Citroen C4 a C5, Ford Focus, Hyundai i30, Kia C´eed, Renault Mégane, Seat Leon, Škoda Octavia nebo Volkswagen Golf či Passat.


Testované výrobky - zimní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimní pneumatiky 2010-2016 (219 výrobků)
poslední aktualizace: 23.9.2016


Přihlásit