Jak testujeme autosedačky

V MEZINÁRODNÍM KOLEKTIVNÍM TESTU POD VEDENÍM NADACE STIFTUNG WARENTEST: 27 dětských autosedaček (včetně 2 výrobků konstrukčně shodných) normových skupin 0 až III.

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Bezpečnost (ochrana před úrazem) 50 %, manipulace / obsluha, komfort 50 %.
 • SNÍŽENÍ HODNOCENÍ
  Pokud byla hodnocení jednotlivých skupin zkoušek »uspokojivá« nebo horší, nemohlo být celkové hodnocení kvality lepší. Celkové hodnocení kvality a skupina zkoušek zaměřených na bezpečnost mohly být jen o jednu známku lepší než hodnocení čelního či bočního nárazu; uvedené neplatí, pokud byla v dílčích zkouškách udělena známka »nedostatečná«. Při »nedostatečné« bezpečnosti konstrukce dětské autosedačky mohlo být hodnocení skupiny zaměřené na bezpečnost jen o jednu známku lepší. Hodnocení skupiny zkoušek zaměřených na manipulaci / obsluhu a komfort mohlo být jen o jednu známku lepší než hodnocení ochrany před následky chybné obsluhy; v případě »nedostatečné« však lepší být nemohlo.
 • BEZPEČNOST (OCHRANA PŘED ÚRAZEM PŘI NEHODĚ)
  Zkoušky zaměřené na bezpečnost vycházely z ustanovení normy ECE-R 44-03. Mimo jiné se zaměřily na posuny hlavy, zpoždění, resp. zrychlení, které působí na hlavu a hrudník, riziko poranění měkkých částí břicha, prokluz. U vícerozsahových dětských autosedaček se používaly různě velké zkušební figuríny. Čelní náraz: při impulsu testovací dráhy v momentě nárazu ve smyslu EURO-NCAP ve hrubé karosérii modelu Opel Astra. Boční náraz: na zkušební dráze s kolmo nainstalovanou hrubou karosérií Opel Astra (pětidvéřovou) při rychlosti 25 km/h proti pevně nainstalovaným dveřím. Bezpečnost konstrukce autosedačky: tři odborníci posuzovali vedení bezpečnostních pásů, podpěrku hlavy, stabilitu dítěte v sedačce.
 • MANIPULACE / OBSLUHA, KOMFORT
  Návod k používání: tři odborníci a tři laici posuzovali návody z hlediska úplnosti jejich obsahu, srozumitelnosti a návodnosti. U výrobků se mimo jiné zaměřovaly na povinné varovné nápisy, na jejich viditelné umístění. Ochrana před následky chybné obsluhy: chybně namontované dětské zádržné systémy snižují ochranu dítěte v případě nehody, tj. zvyšují nebezpečí úrazu a zpochybňují celkovou ochranu dítěte. Pravděpodobnost chybné obsluhy posuzovali tři odborníci. Montáž (upevnění) autosedačky, usazení a připoutání dítěte, přizpůsobení autosedačky dítěti: jednalo se o praktické zkoušky, které prováděly týmy složené z odborníků a laiků. Zkušební vozidla: Renault Espace, Opel Astra (pětidvéřový model) a Fort Fiesta (dvoudvéřový). Komfort pro dítě: posuzovaly se a hodnotily úhly opěrek, dostatek místa pro nohy (podpěrky nohou), ruce a ramena (záda), odvětrávání, čalounění, výhled dítěte ze sedačky. Údržba: kontrola symbolů doporučené údržby (včetně informace o materiálovém složení), snímání potahu, vlastní údržba, pevnost švů, opětovné navléknutí potahu na konstrukci sedačky.

Přihlásit