dTest: Chcete se seznámit? Čtěte obchodní podmínky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 19.9.2014   

Nabídek zprostředkování seznámení je v dnešní době plný internet. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, nezapomínejte, že online seznamka je služba jako každá jiná a je poskytována za určitých smluvních podmínek, které se vyplatí dobře prostudovat. Nepozornost vás může stát tisíce korun či složité tahanice s provozovateli portálu.

„V poslední době jsme na poradenské lince zaznamenali zvýšený počet stížností v souvislosti s internetovými seznamkami, například se jedná o služby BE2 a eDarling. Nejčastěji se problémy týkají odstoupení od smlouvy do 14 dnů a strhávání překvapivě vysokých částek po uzavření smlouvy. Potíže způsobuje i automatické prodlužování placeného členství o stanovenou dobu, dokud spotřebitel službu nevypoví. Úskalí spočívá také v tom, že se jedná o zahraniční subjekty. To se odráží ve složitější komunikaci a vymáhání práva,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Využijete-li služby internetové seznamky, zaregistrovat se můžete zpravidla zdarma, zatímco využívání následných služeb je zpoplatněné. Bezplatně si obvykle můžete založit profil a vyplnit osobnostní test, zatímco navázání kontaktu s vysněným protějškem a zasílání zpráv je již možné pouze v rámci placeného členství. Zatímco bezplatný smluvní vztah ukončíte jednoduchým vymazáním profilu, výpověď placeného členství je nutné podat v písemné formě nebo vyplnit online formulář. V případě eDarlingu musíte písemnou výpověď zaslat na adresu v Německu nebo faxem, chcete-li ukončit placené členství u BE2, nezbývá vám, než psát až do Lucemburska. „Lze-li službu sjednat jednoduše několika kliknutími, pak je požadavek písemné výpovědi nepřiměřený a znamená zjevnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran v neprospěch spotřebitele,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Kdy je na místě ostražitost a na jaká ustanovení obchodních podmínek seznamovacích portálů je dobré si dát při registraci pozor?

  • Smlouvu obvykle uzavíráte po internetu, a máte tudíž právo od ní do 14 dnů odstoupit. Toto právo pozbudete, pokud souhlasíte s ustanovením, že služba bude poskytnuta před uplynutím lhůty k odstoupení od smlouvy – např. pouhým zveřejněním inzerce. Nebyla-li poskytnuta celá služba, spotřebitel může i tak odstoupit od smlouvy, ovšem musí uhradit poměrnou část sjednané ceny.
  • Všímejte si ujednání, na jejichž základě by se smlouva měla automaticky prodlužovat po uplynutí určitého období a provozovatel za ni požaduje další platbu.
  • Pečlivě zvažte, jakou formu platby za službu zvolíte. Nedoporučujeme předávat údaje potřebné k tomu, aby si poskytovatel služeb mohl platby strhávat sám. Zvažte také, komu poskytujete své osobní údaje.
  • Před samotnou registrací si ověřte ceny za jednotlivé nabízené služby. Cena nebo způsob jejího určení je předsmluvní informací, která musí být spotřebiteli k dispozici před uzavřením smlouvy.
  • Některé seznamovací portály ve svých obchodních podmínkách sdělují, že se smlouva řídí cizím právním řádem. I v těchto případech se však na vás vztahuje ochrana spotřebitele minimálně v rozsahu právního řádu České republiky.

„Vždy mějte na paměti, že smluvní strany jsou uzavřenou smlouvou vázány. Fakt, že jste si smlouvu dobře nepřečetli a nevěděli, že se např. automaticky prodlužuje nebo že jste měli právo na odstoupení, které jste nevyužili, vám v případě sporu nebude mnoho platný,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit