Válka o kapsle končí smírně

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.9.2014   

Spor mezi výrobcem kávovaru Nespresso a výrobci nelicencovaných kapslí po dlouhé době dospěl ke smírnému řešení. Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž přiměl společnost Nestlé Nespresso S.A., aby přestala výrobu nelicencovaných kapslí komplikovat.

Společnost Nespresso se v boji proti užívání kapslí od jiných výrobců chovala velmi vynalézavě. S každým novým modelem kávovaru většinou přicházela změna, která znemožnila používání kapslí od třetích stran. Kávovary například měnily úhel kapsle nebo velikost a tloušťku propichovací jehly. Konkurenční výrobci ale většinou s Nespressem drželi krok a své kapsle přizpůsobili novým požadavkům.

Další problém byl se zárukou. Společnost Nespresso odmítala přijímat kávovary, v nichž se používaly kapsle nelicencovaných výrobců, a tvrdila, že jejich používáním zákazník ztrácí právo na reklamaci. Zákaznická linka také od použití konkurenčních kapslí zákazníky odrazovala, tvrdila, že jsou nebezpečné a mohou se například uvnitř kávovaru roztéct.

Dva výrobci kompatibilních kapslí, společnosti D. E. Master Blender a Ethical Coffee, podali v dubnu tohoto roku stížnost k francouzskému úřadu pro hospodářskou soutěž (ADLC) pro porušení pravidel hospodářské soutěže. Podle nich společnost Nespresso zneužila své dominantní postavení na trhu. Mezi jejich požadavky bylo, aby společnost nové modely kávovarů testovala i s jejich kapslemi, přestala jejich používání považovat za porušení záručních podmínek a odrazovat zákazníky od jejich koupě.

Začátkem září soud jejich požadavky uznal a společnost Nespresso je přijala bez výhrad. Rozhodnutí by navíc nemělo platit jen pro francouzský trh, ale pro celou Evropskou unii. Ve výsledku se očekává, že toto rozhodnutí bude znamenat zlevnění kávových kapslí.
 

Přihlásit