Okolo masa se rojil hmyz

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.9.2014   

Ne všechny potíže v potravinářství vznikají kvůli nepoctivosti výrobců či prodejců, častá jsou i porušení předpisů vzniklá kvůli zanedbání. Mnoho takových našly poslední kontroly Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Kontroly zjistily zejména problémy způsobené skladováním masných a mléčných výrobků v nevyhovujících podmínkách. V jedné jihlavské chladírně bylo uzené maso skladováno mimo jakoukoliv chladničku při teplotě 25 stupňů, navíc nezabalené. V tom samém skladu Státní veterinární správa objevila i houby a sýry, proti předpisům uskladněné společně s masem. Tento případ řešila na místě pokutou.

V tržnici v Lanškrouně kontroloři našli více než dvě stě špatně označených klobás a salámů, okolo kterých se rojil hmyz. Tržnice celkově z kontrol vyšly jako problémové, ve Svárově ve Zlínském kraji musela Státní veterinární správa z důvodu nevyhovující teploty skladování zavřít stánek se sýry.

V pražské Holešovické tržnici bylo zase objeveno větší množství neoznačených slepičích a křepelčích vajeca přibližně šedesát kilo neoznačeného drůbežího masa, a to v prodejně, která navíc nebyla vůbec zaregistrovaná. Druhou „černou“ prodejnu pak Státní veterinární správa uzavřela v Semíně u Přelouče.

Na kontrolu nešvarů v prodejnách a výrobních prostorách se zaměřila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta uzavřela výrobnu zeleninových chipsů ve Stříbrné Skalici, která neodpovídala hygienickým předpisům. Stropy byly plesnivé, fritézy a radiátory plné nečistot. Provozovna byla uzavřena až do doby jejího důkladného vyčištění.

Podobné problémy se vyskytují hojně, krom nečistot je častým problémem způsobeným zanedbáním i výskyt hlodavců a hmyzu ve skladovacích či výrobních prostorách. I toto je samozřejmě důvodem k uzavření provozovny.
 

Přihlásit