Rakouský soud rozhodl: papírový výpis nelze zpoplatnit

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.9.2014   

Když chtěl rakouský T-Mobile přejít kompletně na elektronické vyúčtování, narazil u tamního Nejvyššího soudu.

Dnešní doba je online. Na internetu si objednáváme zboží, sdílíme fotografie a zážitky, řešíme bankovnictví či účty za telefon a papírovým výpisům skoro odzvonilo. Ovšem jen skoro. Na přechodu k elektronickým fakturám by nebylo nic špatného, operátor v Rakousku tento krok navíc odůvodňoval i ekologickou úsporou zbytečně spotřebovaného papíru. Problém je v tom, že na čistě elektronickou formu přešel bez souhlasu zákazníků a papírový výpis přeřadil do placeného nadstandardu, o který navíc musel zákazník individuálně zažádat.

Rakouský zákon o telekomunikacích výslovně stanovuje, že zákazník si může vybrat mezi papírovou a elektronickou formou faktury, operátor toto nesmí určovat za něj. V tomto případě je praxe T-Mobile v přímém konfliktu se zákonem, pokud jedna z forem je pouze na vyžádání a navíc zpoplatněna. Platbu za výpis sice T-Mobile označoval za ekologický poplatek, ovšem soud takové jednání zakázal.

Jednostranné změny smluv se týkají i českých spotřebitelů. Nejprve na jaře začalo O2 převádět zákazníkům tarify na jiné a podobnou akci spustil i T-Mobile, v létě vypukla kauza ohledně Vodafonu a jeho datových balíčků. Dříve totiž po přečerpání datového limitu operátor zákazníkovi pouze zpomalil internet, dnes mu místo toho automaticky aktivuje nový balíček, který je již zpoplatněný. Sice se toto nastavení dá snadno změnit v operátorově internetové samoobsluze, stále se ovšem jedná o praktiku, která není v souladu s právními předpisy.

V případě, že operátor jednostranně změní smluvní podmínky, máte právo smlouvu ukončit, i pokud byla uzavřena na dobu určitou. Operátoři musí měsíc předem svým zákazníkům změnu oznámit a umožnit zrušení smlouvy bez jakékoliv sankce.
 

Přihlásit