Máme se bát akrylamidu?

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.9.2014   

Akrylamid byl Evropskou unií zařazen na “Seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy“ jako potenciálně rakovinotvorná látka. Průzkum norské spotřebitelské organizace Forbrukkeraddet prokázal, že v hranolkách a brambůrcích je stále přítomný v nezanedbatelném množství.

Akrylamid je bílá krystalická látka bez chuti a bez vůně. Ve vysokých dávkách může způsobovat malátnost či halucinace. Používá se ve stavebnictví k zahušťování cementu, dá se s ním čistit odpadní voda nebo z něj vyrábět plasty.

Za jeho přítomností ve výrobcích z brambor není třeba hledat globální spiknutí či snahu výrobců ošidit nekvalitní potraviny chemikáliemi – akrylamid vzniká přirozenou cestou v potravinách bohatých na škroby, pokud jsou dlouhodobě vystaveny teplotám vyšším než sto dvacet stupňů Celsia. Přítomný je také například v pečivu a kávě.

Čísla zjištěná v norském průzkumu vypadají na první pohled děsivě. Nejhůře v něm dopadly paprikové brambůrky značky Maarud s 2232 mikrogramy akrylamidu v kilogramu potraviny, testované hranolky pak obsahovaly od dvou do šesti set mikrogramů na kilogram. Bezpečná dávka akrylamidu je sice stanovena na miligram čili tisíc mikrogramů denně na jedno kilo hmotnosti člověka, tento údaj se ale týká prokázaných neurologických potíží, nikoli rizika rakoviny.

Mnoho studií se snažilo o potvrzení či vyvrácení vztahu konzumace akrylamidů a zvýšeného rizika vzniku rakoviny. Přímou úměru zatím našla pouze nizozemská studie, která se soustředila na příjem akrylamidu u žen. Podle ní konzumace akrylamidu ženami nad padesát pět let věku zvyšuje riziko rakoviny vaječníků a dělohy, korelaci s rakovinou prsu však studie nepotvrdila.

I tak se ovšem zdravotnické organizace snaží o minimalizaci rizika a například Evropská unie už zvažuje zavedení limitů pro obsah akrylamidu v potravinách. Byla už také objevena technologie výroby pražených, smažených či pečených potravin, která by měla významně snížit hladinu této látky ve výsledném produktu.
 

Přihlásit