Test vysavačů 2014

Vysávání není zrovna atraktivní činnost, a když vám ji navíc ztěžuje nekvalitní nebo nepraktický přístroj, je o to nepříjemnější. Naše testy ukazují na ty modely, které vám budou dobrými pomocníky při úklidu, a naopak varují před nekvalitními kusy. Otestovali jsme téměř tři desítky vysavačů se sáčkem i bez a nabízíme jejich porovnání. Opět jsme bohužel narazili na případy, kdy vysavače neplní jednu ze svých základních funkcí, kterou je filtrace prachu. Zhruba polovina pak měla problémy při zkoušce vysávání prachu z mezer a spár.

Dobrá rada

Uvažujete-li o koupi kvalitního vysavače, vězte, že za bezsáčkový zaplatíte přibližně dvakrát více než za sáčkový. Nejúčinnějším v našem testu je sáčkový model Electrolux UOORIGIN WR UltraOne (dobře, 6250 Kč). Za vysávání dostal dobré a velmi dobré známky bez ohledu na to, zda pracoval na koberci nebo na dřevěné podlaze. Nejvyšší možné hodnocení získal za filtraci prachu a životnost motoru. Potěší také jeho malá hlučnost. Jedinou nevýhodou je vyšší příkon a s ním spojená vyšší spotřeba energie. Nejlepším vysavačem s bezsáčkovou technologií je Dyson DC33c Allergy (dobře, 10 350 Kč). Při zkouškách vysávání téměř dosáhl na velmi dobré hodnocení, jen o kousek mu uteklo bezchybné hodnocení za filtraci prachu. Vadit však může větší hlučnost.

Položíme-li si otázku, jak by měl vypadat ideální vysavač, odpověď bude jednoduchá. Měl by dobře vysávat prach a jiné nečistoty v každé situaci, tedy jak na tvrdé podlaze, tak na koberci, v mezerách, podél stěn nebo v rozích. Dále by měl vysátý prach udržet ve svých útrobách a nepouštět ho zpět do místnosti. Měl by být tichý a úsporný, praktický z pohledu obsluhy, měl by mít velký akční rádius, tedy dosah, a neměl by být těžký. Požadavkem je samozřejmě i dlouhá životnost motoru. Jak ukazují naše testy, najít ideální stroj není jednoduché, ale některé od tohoto stavu nebyly daleko. Například vítěz testu Electrolux UOORIGIN WR UltraOne (2200 W) postrádá z výše jmenovaných vlastností pouze nízkou spotřebu energie a lepší obsluhu. Může se chlubit velmi dobrým vysáváním, filtrací prachu i životností. O reklamním sloganu, který hlásá, že změní vysávání v zábavu, se dá i přesto pochybovat. 

Druhý nejlepší vysavač v testu má oproti Electroluxu dvojnásobně menší příkon, ale i on získal za vysávání velmi dobrou známku. Je tak jasným důkazem, že příkon není vypovídajícím ukazatelem účinnosti vysávání. Je to pouze informace, jak velkou bude mít spotřebu. Čím je číslo vyšší, tím více pak zaplatíte za elektřinu. To se odráží i v našem hodnocení, kde modely s vysokým příkonem dostaly špatnou známku za spotřebu elektrické energie. Udávaný vysoký příkon je jen marketingový trik prodejců, kteří se zákazníky snaží zmást a nalákat na vysoká čísla.

Od letošního září je výše příkonu regulována. Kromě toho, že začíná platit povinnost označovat vysavače energetickými štítky, na kterých budou uvedeny jejich nejdůležitější vlastnosti, vstoupila v platnost také směrnice o ekodesignu pro vysavače. Ta stanovuje horní hranici příkonu na 1600 wattů.

 

Prach a nečistoty pouze dovnitř

Při hodnocení filtrace prachu používáme naše dlouholeté zkušenosti s testováním vysavačů. Díky nim víme, že drtivá většina z nich dokáže zachytit částice větší než 3 mikrometry. V našem testu s nimi měly problémy jen vysavače Sencor SVC 1010 Forte a Proline ASP140. Na opačném konci naší hodnotící škály jsou částice velké jen 0,3 mikrometru, které jsou limitem pro moderní filtry. Menší už zachytit nedokážou. Pokud však vysavač nedokáže prachové částice udržet ve svých útrobách, přestává plnit svoji základní funkci. Dodejme, že za prachové se považují částice až do velikosti 500 mikrometrů.

Obzvlášť alergici by měli dbát na to, aby si pořizovali vysavače s co nejlepší filtrací prachu. V našem testu jich je hned šest (hodnocení velmi dobře, 100 %), mezi nimi i vítězný model. Také by měli chtít vysavač, který používá HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtr alespoň na místě motorového nebo výfukového filtru. Motorový filtr je hned za prachovým sáčkem a před motorovým prostorem. Pokud je přístroj vybaven prachovou nádobou, filtr bývá většinou její součástí. Funkcí filtru je zamezení vstupu prachových částic do motoru. Pokud by se tam dostalo hodně prachu, mohl by se poškodit nebo by se výrazně snížil jeho výkon. Výfukový filtr je umístěn až za motorem, na výstupu vzduchu z vysavače. Jeho funkcí je zabránit malým částicím, které prošly útrobami přístroje, aby se dostaly zpět do ovzduší.

Nechceme však vyvolávat mylný dojem, že pouze HEPA filtr dokáže nejlépe zachytit prachové částice. V našich testech dosahují dobrých výsledků i filtry z jiných materiálů, například z vlny, pěny nebo filtry s aktivním uhlím.

 

Příkon není sací výkon

Jak jsme už zmínili, ani dvojnásobně vyšší příkon nemusí představovat lepší účinnost vysávání. Ovšem ani vyšší sací výkon automaticky neznamená lepší výsledek (výrobce ho sice většinou neudává, v naší tabulce ho však najdete). Jasným příkladem jsou první dva vysavače v testu, o kterých už byla řeč. Přestože první oproti druhému má dvojnásobný sací výkon, dosahují stejných výsledků při zkouškách vysávání. A aby toho nebylo málo, můžete naopak najít i případy, kdy mají vysavače velmi podobný sací výkon, ale naopak rozdílné známky za vysávání. Co za tím stojí? Konstrukce samotné hubice, konkrétně například umístění obvodových kartáčků.

Důležité je, aby byly krátké a hubice mohla dosednout co nejníže k podlaze. Po délce by neměly být umístěny hustě u sebe, protože potom by byl prach tlačen před nimi a nevysáván, naopak po stranách nejsou otvory žádoucí. V ideálním případě by nečistoty neměly unikat z jejího záběru, ale naopak by měla být schopna vysát i větší plochu než je ona sama. Například vítěz testu Electrolux má hubici dlouhou 290 mm, ale šířka záběru je 315 mm, Rowenta s 285mm hubicí má šířku záběru 304 mm.

 

  • Test účinnosti vysávání je prováděn vždy s prázdným sáčkem/nádobou a nastaveným plným sacím výkonem.
  • Účinnost vysávání prachu z koberce je měřena po jednom a pěti pohybech sem-tam. V reálné situaci je spíš výjimka, aby jedno místo na podlaze bylo přejeto tam a nazpět pětkrát, proto v hodnocení přikládáme větší váhu jednomu pohybu a menší pěti pohybům. Stejnou metodou se hodnotí i účinnost vysávání na dřevěné podlaze.
  • Při vysávání vláken z koberce se postupuje podle vzorce cik-cak; na plochu o rozloze 50 x 50 centimetrů je rozprostřen gram vláken o délce dvou centimetrů a „zašlapán“ těžkým válcem. Účinek po jednom cik-caku subjektivně hodnotí pět expertů. Sleduje se také celkový počet cik-caků potřebných pro důkladné vyčištění koberce.

 

Trubice, hadice, hubice, to je pěkná směsice

Při testech používáme univerzální hubici se dvěma polohami (podlaha/koberec), ale pokud je součástí balení i speciální rotační hubice (turbo nebo elektro hubice), zkoušíme vysávat koberec i s ní. Jako výsledná se pak bere lepší známka z obou zkoušek. Nedá se jednoduše říct, jestli je pro vysávání koberce vhodnější univerzální nebo speciální hubice. Univerzální je někdy lepší na vysávání prachu a se zvířecími chlupy si lépe poradí rotační kartáč turbo nebo elektro hubice. Ovšem není to pravidlo. Pro zajímavost, při testech nepoužíváme pravé psí a kočičí chlupy, ale syntetická vlákna. Při vzájemném porovnání výsledků pilotních testů jsme zjistili, že syntetická vlákna jsou proti vysávání trochu odolnější než pravé chlupy, takže zkouška je pro vysavače náročnější. Navíc je tím zajištěna lepší porovnatelnost výsledků, protože používaná syntetická vlákna jsou pořád stejná.

Při zkouškách na dřevěné podlaze a při vysávání prachu z mezer používáme univerzální hubici. Výsledky jsou až na výjimky vždy velmi dobré a účinnost vysávání se pohybuje nad 90 procent. Mnohem horší jsou však při zkouškách vysávání prachu z mezer, kdy více než polovina vysavačů dostala špatné nebo velmi špatné známky. Úspěšnost vysávání se pak pohybovala pouze kolem 20 procent. V domácnostech jsou však často spíš plovoucí či lepené podlahy bez spár. 

 

Stačí málo a už to klesá

Testy vysávání jsou vždy prováděny s prázdným prachovým sáčkem nebo nádobou. Ovšem nás také zajímá, jak to vysavače zvládají s částečně naplněným prostorem pro smetí, konkrétně jestli jim neklesá sací výkon (v tabulce řádek vliv obsahu prachového sáčku/nádoby na výkon). Některým vysavačům se sníží už při 100 gramech prachu, jiným až se 400 gramy. Například Sencoru SVC 1010 Forte poklesne výkon na 58 procent při 100 gramech prachu v nádobě a při 200 gramech už ukazatel naplnění ukazuje maximum a filtry se ucpávají. Přitom objem nádoby je 1,6 litru. Nejhorší vysavač v testu Solac AS3241 s 1,5litrovou nádobou naplněnou pouze 100 gramy umělých nečistot vysaje ani ne pětinu nastraženého prachu. Proto dostal nedostatečnou známku. Na základě výsledků zkoušek z posledních tří let můžeme říct, že vysavače s kapacitou kolem 1,5 litru jsou schopné účinně vysávat s 200gramovou náplní a modely se zhruba 2,5litrovou kapacitou i s 400gramovou náplní. 

Každý vysavač v laboratoři projde také zátěžovým testem motoru, který trvá dlouhých 550 hodin. Jak jsme zjistili na základě dotazníků rozeslaných našimi zahraničními partnerskými organizacemi, vysavač se v průměru používá zhruba dvě hodiny týdně, což znamená, že by vám měl při takové zátěži vydržet sloužit pět a čtvrt roku. Jak je vidět v tabulce, všechny vysavače to vydrží.

Životnost vysavačů tedy problém není a obávat se jí nemusíte. Důležité však je, abyste vybrali vysavač, který dobře zvládá svoje základní funkce, tedy dobře vysává nečistoty a zadrží je v prostoru pro ně určeném. Jinak budou jeho dlouholeté služby spíš na škodu, protože budete čekat, až se konečně porouchá, abyste ho mohli vyměnit.

 

  • Důležité je pravidelně měnit a čistit filtry, protože ovlivňují kapacitu a výkon vysavače; nikdy to nenechávejte dojít tak daleko, že bude plný sáček nebo ucpaný motorový filtr – potom je totiž motor nadměrně zatěžován.
  • Čtěte návody k použití, protože výrobci někdy doporučují čistit nádobu a filtry po každém použití.
  • Dbejte na to, aby kartáčky nebo červené statické prachovky na spodní straně hubice byly čisté. I ony se podílejí na kvalitě vysávání, protože mohou zachytit spoustu nečistot.

 

Spolehlivost vysavačů

Vysavače značky Miele opakovaně potvrzují kvalitu, jejich 97procentní spolehlivost je výmluvná. Jako jediné získaly v našem hodnocení spolehlivosti značek realizovaném pomocí dotazníku mezi spotřebiteli nejvyšší známku. Na druhém místě skončily vysavače Philips s 92procentní spolehlivostí a jen o procento za nimi výrobky Vorwerk.

Přestože vysavače Eta jsou v tabulce na posledním místě a řadí se mezi méně spolehlivé, podle výsledků našeho průzkumu je to nejčastěji kupovaná značka (ze 1765 odpovědí je vlastní 294 respondentů). Těsně za nimi jsou v tomto směru vysavače Electrolux a početně zastoupené jsou také výrobky Miele – 161 kusů. Hlavním typem vysavače, který je v našich domácnostech zastoupen, je klasický podlahový sáčkový vysavač. Ten vlastní 62,5 % respondentů.

Nejčastější problémy, které jste museli s vysavačem řešit, byly rozbité příslušenství (8,3 % případů), prasklá hadice (6 %), porouchaný přívodní kabel (5,2 %) nebo ucpané filtry (5,1 %). Ovšem dobrou zprávou je, že s 85 procenty vysavačů jste neměli žádné problémy, a pokud ano, potřebovali jste je opravit jen jednou.

Do tabulky byly zařazeny pouze ty značky vysavačů, u kterých jsme získali dostatek dat pro vyhodnocení. 


značka spolehlivost
Miele velmi spolehlivá (97 %)
Philips spolehlivá (92 %)
Vorwerk spolehlivá (91 %)
Electrolux spolehlivá (88 %)
AEG - Electrolux méně spolehlivá (82 %)
Zelmer méně spolehlivá (81 %)
Eta méně spolehlivá (79 %)

rozpětí hodnocení:
velmi spolehlivá 100–95 %
spolehlivá 94–85 %
méně spolehlivá 84–70 %
nespolehlivá 69 % a méně

Testované výrobky - vysavače (porovnat)


Přihlásit