Cestovatelský portál negativní recenze nepřijímá

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.9.2014   

Recenze na internetu jsou pro mnohé uživatele důležitý nástroj, ať už při výběru zboží nebo služeb. Ze zkušeností předchozích zákazníků si člověk může snadno udělat obrázek o hotelu, poskytovateli služeb či výrobku, dozví se jeho silné i slabé stránky. Samozřejmě, musí také při jejich čtení přemýšlet a všímat si podezřelých recenzí. Problémem je ale, když skutečná a upřímně míněná recenze neprojde přes administrátorskou kontrolu.

Ve Francii se některé portály rozhodly vyjít spotřebitelům vstříc, recenze tak podléhají schválení administrátorů. Provozovatelé portálu mediavacances.com si ale kontroly představují svérázně. Svědčí o tom případ pana Gerarda, čtenáře francouzského spotřebitelského magazínu Que Choisir. Ten si užil příjemnou dovolenou v Pyrenejích, vadila mu pouze příliš malá skříň na pokoji a to, že hotel vyžadoval platbu v hotovosti. V podobném duchu napsal na mediavacances své hodnocení. Když pak zjistil, že jeho recenze nebyla zveřejněna, zkusil poslat e-mail na zákaznickou podporu.

Odpověď ho velmi překvapila - recenze prý byla negativní a takové na mediavacances nezveřejňují, pokud si neověří jejich pravdivost. Negativní recenze prý většinou bývají neobjektivní a neupřímné, pokud se ale prokáže jejich oprávněnost, server kontaktuje přímo poskytovatele služeb, aby sjednal nápravu. Ani tak ale zveřejněny nebudou, maximálně je pronajímatel nucen upravit popis svého hotelu či penzionu.
Záměr je jistě chvályhodný, ale pozitivní recenze se zveřejňují beze ptaní a ověřování. Zákazník tak snadno zjistí pozitiva ubytování, ovšem nemá šanci dozvědět se, jaké byly případně problémy.

Na českém intenetu je však pravděpodobnější, že se setkáte s falešnou recenzí. Poznat je nebývá tak těžké, vždy je podezřelé, pokud má výrobek dvacet pozitivních recenzí na jedné stránce a všude jinde samé negativní, často se v nich také dá najít odkaz na prodejce či poskytovatele služeb. Pokud je i včetně referenčního čísla doporučovatele, jistota falešné recenze je téměř stoprocentní.

Přihlásit