Jak se vyznat v kódech na vejcích

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.9.2014   

Vajíčka na sobě téměř vždy nesou krátký kód, který by měl říci více o jejich původu a kvalitě. Takové označení by mělo spotřebitelům usnadnit nákup, občas se s ním ale podvádí.

Pochopit kód není nijak složité. První číslo označuje způsob chovu, tedy zda nosnice svůj život žije v kleci, na podestýlce, ve volném výběhu či v ekologickém chovu. Dále pak následuje zkratka země původu a registrační číslo chovu. Poslední písmenný údaj označuje velikost vajíčka stejným způsobem jako u konfekčního oblečení, až do velikosti XL. Údaj o velikosti je však povinný jen u vajec prodávaných bez obalu.

Existují dvě výjimky, kdy se vajíčka smí prodávat neoznačená. Zaprvé jsou to vejce z drobného chovu do padesáti nosnic, jaká bývají k sehnání přímo od chovatele. Taková koupíte třeba na vesnici či na farmářských trzích. Druhá výjimka už ale situaci trochu komplikuje. Jedná se o vejce dovážená z ciziny pro přímé zpracování v potravinářském průmyslu. Zdánlivě jednoduché, ovšem snadno zneužitelné. Státní veterinární správa se již několikrát setkala s případy, kdy zahraniční producent odeslal „výrobní“ vejce do české třídírny, kde měla být „omylem“ označena jako česká.

Takový „omyl“ či spíše podvod se může prodejci prodražit, za falšování původu vajec je Státní veterinární správa oprávněna udělit mu pokutu v řádu milionů korun. Dovozce je navíc povinen každou zásilku živočišného původu Státní veterinární správě nahlásit nejpozději 24 hodin před jejím příchodem na místo určení, aby měli veterinární hygienici možnost kontroly. Veterinární správa může kontroly provozů provádět i přepadově, bez nahlášení a ve dnech, kdy žádná zásilka hlášena není.

Omezená je i doba, po níž se vajíčka mohou prodávat. Jejich trvanlivost se uznává v délce 28 dnů od snůšky, nejstarší vejce, jaká se na pultech mohou objevit jsou ta s týdnem do konce minimální trvanlivosti. Důležité je i jejich skladování. Mělo by probíhat v suchu a teplotě mezi 5 a 18 stupni Celsia. Vajíčka se také v České republice narozdíl od jiných zemí nesmí mýt - umytá a vykartáčovaná vejce se totiž mohou snadno zkazit i při dodržení ideálních skladovacích podmínek.
 

Přihlásit