Změny výhodné pro operátory, ne pro spotřebitele

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.9.2014   

Poslanci hospodářského výboru se rozhodli ulehčit operátorům a přitvrdí zákazníkům. Spotřebitelé budou muset setrvávat ve smlouvách, se kterými nesouhlasí a živnostníkům se prodraží předčasné ukončování nevýhodných smluv.

Novelu zákona o elektronických komunikacích předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu v březnu letošního roku. Cílem změn mělo být přizpůsobení zákona novému kontrolnímu řádu. Poslanci hospodářského výboru ale neváhali a měnili i ustanovení, která jsou určena k ochraně zákazníků.

O jedné ze změn jsme již informovali v článku Braňte se pokutám od operátorů, i když podnikáte. Všichni podnikatelé a právnické osoby mají být podle návrhu zbaveni ochrany proti nepřiměřeným pokutám při předčasném ukončení smlouvy. Operátoři jim budou moci automaticky prodlužovat smlouvy, aniž by je na to museli upozornit a v případě uzavírání smlouvy přes telefon jim už nebudou muset posílat shrnutí, ze kterého bude jasně patrné, na čem se vlastně domluvili. 

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Že je taková ochrana zbytečná u velkých obchodních korporací, bychom se asi s navrhovateli shodli. Mají totiž silnou vyjednávací pozici a při uzavírání smlouvy to asi nevypadá tak, jak jsme zvyklí my: „Podepiš, nebo běž“. Drobný živnostník, řemeslník na tom ale při vyjednávání a uzavírání smlouvy s operátorem není o nic lépe než běžný spotřebitel. Telefon pro své podnikání dnes bezpochyby potřebuje, ale podmínky smlouvy prakticky neovlivní. Vrátit operátorům zpět do ruky trumf, který bránil změnám a úsporám rozhodně nelze považovat za férový návrh.

Druhá změna se nedotkne pouze podnikatelů, ale nás všech. Pomalu si začínáme zvykat, že silnější strany spotřebitelských vztahů si mohou smlouvy a jejich podmínky měnit, jak chtějí. Obecně v občanském zákoníku platí, že na možnosti jednostranné změny se musí smluvní strany předem domluvit. Podnikatel změnu ohlásí v dostatečném předstihu a zákazník dostane čas na rozmyšlenou, jestli v takové smlouvě chce nebo nechce pokračovat. Operátoři si však vymohli velkou výjimku ve svůj prospěch.

Dnes musí operátoři v případě změn vyjmenovaných podstatných náležitostí smlouvy a změn zhoršujících postavení zákazníka ho vždy poučit o právu odstoupit od smlouvy. Nově budou mít operátoři větší volnost v tom, o čem budou zákazníka informovat. To, že zveřejní nové podmínky smluv, budou muset oznámit vždy a všem, ale prakticky to mohou udělat větou na faktuře: „Změnili jsme podmínky. Milý zákazníku, najdi si je na webu.“ Ti zvídavější z nás po změně začnou pátrat a několika šťastlivcům se podaří najít, co je v desítkách stran obchodních podmínek napsáno jinak. Pokud návrh projde, poučit zákazníka o právu odstoupit od smlouvy by museli jen v případě, že sami vyhodnotí, že změna je podstatná a v neprospěch zákazníka, a to prakticky jen u klientů, kteří mají smlouvu na dobu určitou. Ostatní budou muset vypovídat smlouvy podle standardních postupů operátorů, což se může protáhnout až na dva měsíce – za předpokladu, že se změny podmínek vůbec dopátrají. Zákazníci tak proti své vůli budou zůstávat u operátorů přesto, že se změnou podmínek nesouhlasili nebo proto, že jim nikdo o možnosti odstoupit od smlouvy neřekl.

Stále je naděje, že Poslanecká sněmovna změnu nepřijme. Zákon z hospodářského výboru postoupil do druhého čtení, ve kterém je ale podruhé. Už jednou byl výboru vrácen, protože si poslanci v plénu nebyli jisti dopady změn. Hospodářský výbor místo toho, aby pochybnosti rozptýlil a odstranil negativní dopad na spotřebitele a živnostníky, pouze přitvrdil. Český telekomunikační úřad navíc upozorňuje, že navrhovaná změna je v rozporu s evropskou směrnicí. České republice by pak hrozila žaloba Evropské komise kvůli špatnému provedení evropského práva do naší legislativy.


Přihlásit