Postřiky hubí včely, medu bude málo

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.9.2014   

Médii již proběhly zprávy o tom, že letošní očekávaná úroda medu bude velmi nízká, otravy včelstev mohou situaci zkomplikovat i v budoucnu.

Neúrodu medu letos nezpůsobilo jen včelám nepříznivé počasí, množí se i případy otravy včelstev. Způsobují je pesticidy používané při pěstování řepky olejky. Tu již není možné bez postřiků pěstovat, zemědělci tak mají povinnost informovat včelaře o místech, kde byl postřik aplikován, včelaři pak naopak mají zemědělcům hlásit, kde mají včelstva stanoviště.

Otrava se týká zvláště „létavek“, tedy včel, které mají za úkol z květů sbírat nektar a nosit ho do úlu pro tvorbu medu. Nejvíce případů – 11 z 52 celkových – bylo zaznamenáno v Humpolci a jeho blízkém okolí. Nejvíce zasaženým krajem je Vysočina, mnoho případů je hlášeno i z Plzeňského kraje, konkrétně z okolí Lubence. Počet otrávených včelstev nemusí být zdaleka konečný, zatím jsou započítávány pouze případy hromadných úhynů, ne však ty, kdy byl celý úl „jen“ výrazně oslaben.

Vedle počasí a pesticidů ohrožuje včelstva i včelí mor s hlavním ohniskem na jihovýchodě Moravy v okolí Zlína a Valašského meziříčí. Tam se dostal pravděpodobně ze západního Slovenska, kde je značně rozšířený. Další riziko pak představuje varoáza, roztočové onemocnění včel.

Vzhledem k letošnímu nedostatku medu a výše zmíněným komplikacím se dá předpokládat zvýšení ceny za med a včelí produkty. Veterinární správa také chystá zvýšený počet kontrol u včelařů.
 

Přihlásit