Nenechte si vnutit rakev bez DPH

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.9.2014   

Poslední kontrola České obchodní inspekce v pohřebních ústavech nedopadla příliš dobře. U čtyřiceti procent z kontrolovaných pohřebnictví bylo zjištěno pochybení, nejčastěji se jednalo o neseznámení zákazníka s plnou cenou za služby, často byly ceny uváděny bez DPH. Někteří poskytovatelé pohřebních služeb také odmítli vystavit potvrzení o přijetí objednávky, ačkoli je to jejich povinností.

Pohřební ústavy asi nikdo nevyhledává rád a se zcela klidnou hlavou. Bohužel, jediný kdo se jejich použití dočká klidu, je nebožtík, naopak pozůstalí by se měli připravit na nepoctivé jednání ze strany pohřebních ústavů.

Nejčastěji se porušení zákona o ochraně spotřebitele dopouštěly pohřební služby v Ústeckém a Libereckém kraji, kde pouze dvě kontroly ze sedmnácti nezjistily žádná pochybení. Naopak nejpoctivější byli pohřebníci v Praze a Středočeském kraji, kde všech osm kontrol dopadlo bezchybně.

I při hledání pohřebních služeb zachovejte chladnou hlavu a všechny smlouvy si pečlivě přečtěte. Nenechejte si vnutit žádnou službu navíc, o které jste si jistí, že se bez ní obejdete. Fakturu si pak nechte rozepsat podle jednotlivých položek, a jakmile najdete nějakou chybu, okamžitě služby na místě reklamujte. Pohřební službu pak vybírejte podle důvěryhodných referencí či doporučení blízké osoby. Musíte počítat s tím, že i v tomto oboru najdete takové podnikavce, kteří budou chtít zneužít cizího neštěstí.
 

Přihlásit