Zázračná metoda děti číst nenaučí

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.9.2014   

„Pro děti jen to nejlepší,“ říká si snad každý rodič. A čím víc bude jeho ratolest umět, tím líp. Dnes se už předškoláci učí cizí jazyky, cvičí aerobic nebo třeba hrají tenis. Některé nabídky dětských kurzů jsou ale příliš dobré na to, aby byly pravdivé. V USA soud zakázal další klamavou reklamu na dětské kurzy, které měly naučit číst už batolata.

Americká společnost „Your Child Can LLC“ slibovala, že podle metody doktora Titzera, propagované pod názvem „Your Child Can Read“, se naučí číst už batolata stará devět měsíců. Ve třech letech už by pak děti měly být schopné přečíst i šestisetstránkového Harryho Pottera. Stačilo si objednat sadu DVD, brožurek a textových kartiček za 200 dolarů, čili asi 4000 korun.

Pomineme-li, nakolik jsou pro tříleté dítě vhodné čím dál hororovější příběhy čarodějnického učně, Your Child Can Read slibovala opravdu hodně. Opírala se o vyjádření expertů a v jejích reklamách na dětských televizních kanálech, Facebooku i Youtube malé děti předčítaly z knížek určených starším čtenářům.

Jenomže co se zdá snadné v reklamě tak nemusí vypadat i v realitě a zázračná metoda s všudypřítomnou reklamou zázračné výsledky nepřinášela. Toho si po mnoha stížnostech nespokojených zákazníků všimla i Federal Trade Comission (FTC), americká státní organizace pro ochranu spotřebitele a hospodářské soutěže.

Výzkum, kterým dr. Titzer tuto metodu podložil, byl označen jako nedostatečný a selektivní a reklama se čtoucími dětmi jako klamavá, neomluvitelná ani reklamní nadsázkou. Nejvíce vadila právě tvrzení o předškolácích čtoucích Harryho Pottera či o tom, jak výukový balíček zvýhodní děti ve vzdělávacím procesu.

Soudní spor mezi FTC a Your Child Can LLC započal už v roce 2012, finální verdikt byl vynesen až po dvou letech. Nejenže zakázal další prodej balíčku a uznal reklamu za vyloženě klamavou, ale zakázal dr. Titzerovi i další používání ochranné známky „Your Child Can Read“, která klamavou reklamu sama o sobě obsahuje.

Nejedná se ale o naprosté vítězství FTC, dr. Titzer zatím pouze přejmenoval svůj produkt a nabízí ho pod novým názvem – „Your Baby Can Learn“.
 

Přihlásit