Na blogu britské spotřebitelské organizace Which? se objevil případ uživatele, který zjistil, že jeho nová chytrá televize od firmy LG nejenže sbírá citlivá data o uživatelích, ale ještě navíc je na server zasílá v nezašifrovaném formátu. Kdyby to byly „jen“ oblíbené programy či nákupní preference, dalo by se to i pochopit. Jenomže jeho televize na server LG zaslala i jména jeho dětí, které zjistila z domácího videa. To si uživatel přehrával z flash-disku, připojeného k televizi.
Uzavřená smlouva dává společnosti LG prakticky neomezená práva na zacházení s veškerými osobními daty. Uživatel navíc poskytuje souhlas s jejich zpracováním podle právního řádu ve všech zemích světa. Máte samozřejmě možnost takové obchodní podmínky odmítnout. V tom případě se ale ze smart TV stane pouze drahá televize bez pokročilých funkcí, aplikací a přístupu na internet.
Problémy se soukromím se netýkají jen chytrých televizí, podobné aféry se objevily u aplikací ve smartphonech a sledování uživatelského obsahu na internetu je také dobře známé. Jenže zatímco aplikaci můžete snadno odinstalovat a do webového prohlížeče si naopak přidat doplňky omezující reklamu a sledování, u chytré televize není možné do systému zasahovat.
Nebezpečí zneužití citlivých dat hrozí také u zdravotnických přístrojů. Firmy vyrábějící chytré tlakoměry či kardiostimulátory se sice zavázaly získaná data neposkytovat třetí straně, zneužití takových dat by však bylo ještě nebezpečnější než u těch zákaznických. Je proto dobré znát svá práva a hlídat, jak poskytovatel služeb zajišťuje jejich ochranu.