Jak vybrat listové těsto

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 13.11.2015

Listová těsta se vyrábějí z hladké mouky, tuku, vody, žloutku nebo jiných emulgátorů a aromatických látek. Vyrábí se časově náročným překládáním a rozvalováním základního těsta (vodánku) spolu s tukem. Výsledkem je mnohovrstevnaté těsto, které po upečení „lístkuje“, tzn. je na něm patrné pravidelné střídání horizontálně uložených vodánkových a tukových vrstev.

Listová těsta se výborně hodí k pečení sladkého i slaného pečiva, pro svůj křehký charakter se hodí k okamžité spotřebě po upečení. I mezi nimi však existují rozdíly, jak ukázal náš test.

Z chladničky, nebo z mrazicího pultu?

Listová těsta lze zakoupit chlazená nebo mražená. Mražená těsta se vyznačují delší trvanlivostí, nižší cenou, ale i horšími senzorickými vlastnostmi po upečení. Před zpracováváním mraženého těsta je zapotřebí nechat jej 1,5-2 hodiny při pokojové teplotě rozmrznout. Nejčastěji jsou balená po 400 gramech.

Chlazená listová těsta rozválená na pečicím papíře jsou nejdražší, jejich cena je v porovnání s chlazenými těsty vcelku zhruba o třetinu dražší. Je to cena za již připravené a vyválené těsto připravené rovnou ke zpracování. Jedno balení těsta na papíře obsahuje maximálně 300 g polotovaru, chlazená těsta v kuse koupíte většinou půlkilová.

Tuky a oleje

Listová těsta v českých obchodech obsahují mezi 16 až 27 gramy tuku ve 100 g výrobku. Druh použitého tuku zatím nepatří mezi povinně uváděné údaje na obalu, na některých výrobcích se však s tímto údajem setkáte a podle jeho složení můžete vybírat. Tukovou složku v listových těstech zastávají výhradně rostlinné oleje - palmový, řepkový a slunečnicový. Palmový je z hlediska škodlivosti nejhorší, protože obsahuje vysoký podíl nasycených mastných kyselin, z nichž kyselina palmitová, obsažená právě v palmovém oleji, patří mezi nežádoucí.

Světová zdravotnická organizace neporučuje příjem více než 20 g nasycených mastných kyselin za den, což je množství, které lze snadno vyčerpat konzumací štrúdlu z poloviny zakoupeného chlazeného těsta (cca 250 g).

Výživové hodnoty, mezi něž patří obsah tuku a podíl nasycených mastných kyselin, zatím nepatří mezi povinné údaje na výrobku. Povinnost vstupuje v platnost v prosinci 2016, do té doby záleží na výrobci, co zveřejní. My jsme v obchodech našli jak výrobky, které uvádějí veškeré údaje (podle nichž je možné vybírat), tak ty, které neuvádí žádný z nich.

Databáze testovaných výrobků

Listová těsta (19 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Přihlásit