Jak vybrat listové těsto

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Aktualizováno: 29.11.2021

Listová těsta se vyrábějí z hladké mouky, tuku, vody, žloutku nebo jiných emulgátorů a aromatických látek. Vyrábí se časově náročným překládáním a rozvalováním základního těsta (vodánku) spolu s tukem. Výsledkem je mnohovrstevnaté těsto, které po upečení „lístkuje“, tzn. je na něm patrné pravidelné střídání horizontálně uložených vodánkových a tukových vrstev.

Listová těsta se výborně hodí k pečení sladkého i slaného pečiva, pro svůj křehký charakter se hodí k okamžité spotřebě po upečení. I mezi nimi však existují rozdíly, jak ukázal náš test.

Z chladničky, nebo z mrazicího pultu?

Listová těsta lze zakoupit chlazená nebo mražená. Mražená těsta se vyznačují delší trvanlivostí, nižší cenou, ale i horšími senzorickými vlastnostmi po upečení. Před zpracováváním mraženého těsta je zapotřebí nechat jej 1,5-2 hodiny při pokojové teplotě rozmrznout. Nejčastěji jsou balená po 400 gramech.

Chlazená listová těsta rozválená na pečicím papíře jsou nejdražší, jejich cena je v porovnání s chlazenými těsty vcelku zhruba o třetinu dražší. Je to cena za již připravené a vyválené těsto připravené rovnou ke zpracování. Jedno balení těsta na papíře obsahuje maximálně 300 g polotovaru, chlazená těsta v kuse koupíte většinou půlkilová.

Tuky a oleje

Listová těsta v českých obchodech obsahují okolo 23 gramů tuku ve 100 g výrobku. Tukovou složku v listových těstech zastávají nejčastěji speciální druhy margarínu postavené na bázi rostlinných olejů - palmového, řepkového a slunečnicového. Z technologického hlediska je nutné, aby tuková vrstva v těstě odolávala mechanickému namáhání a při zpracovávání těsta neměkla. Z toho důvodu jsou si použité margaríny z hlediska složení velmi podobné. Najít však můžete i výrobky s přídavkem másla a dokonce i čistě máselné, které neobsahují žádný jiný tuk.

Světová zdravotnická organizace neporučuje příjem více než 20 g nasycených mastných kyselin za den, což je množství, které lze snadno vyčerpat konzumací štrúdlu z poloviny zakoupeného chlazeného těsta (cca 250 g). Obsah nasycených mastných kyselin v konkrétním výrobku najdete v tabulce výživových hodnot.

Databáze testovaných výrobků

Chlazené listové těsto (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.12.2021


Přihlásit