Jak vybrat dlouhé běžecké kalhoty

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 13.11.2015

Dobrá informovanost je při nákupu sportovního oblečení vždy výhodou. Víte totiž, na co se při výběru zaměřit, aby ve vašem košíku neskončily nekvalitní nebo nevhodné kusy. V případě dlouhých běžeckých kalhot je to například tloušťka materiálu, možnost upravení velikosti nebo přítomnost protiskluzových prvků.

V žádném případě nekupujte běžecké kalhoty přes internet, aniž byste si je před tím vyzkoušeli na vlastní kůži někde v kamenném obchodě nebo při jiné příležitosti. A nestyďte se si v nich v kabince trochu "zacvičit", abyste poznali, jak vám sedí.

Na co se při výběru zaměřit:

materiál – dlouhé běžecké kalhoty by neměly být vyrobeny z moc silného materiálu, protože pak vám v nich může být horko; více materiálu i zbytečně obtěžkává. Na exponovaných místech, kde se člověk při běhu nejvíce potí – na zádech a pod koleny – by kvůli vyšší propustnosti měl být tenčí materiál nebo například síťovina.

pohodlnost nošení – kalhoty by měly dobře padnout – ať nejsou příliš těsné, ani příliš volné – a po celou dobu by v oblasti kolen, rozkroku a pasu měly zůstat na místě. K tomu dopomůže například možnost upravit obvod pasu pomocí tkaničky nebo silikonové proužky dole na vnitřní straně nohavic, které zabraňují jejich vyhrnování.

volnost pohybu – kvalitní běžecké kalhoty by vás neměly omezovat v pohybu a zároveň byste se v nich měli cítit dobře, tedy například by vás neměly nikde škrábat nebo tlačit. Zvlášť vystouplé švy v oblasti rozkroku nebo vnitřní strany stehen jsou nepříjemné a při delším běhu mohou i kůži odřít. Výhodou je přítomnost zipů na nohavicích, které usnadňují svlékání a oblékání.

reflexní prvky – vzhledem k tomu, že barva kalhot je většinou černá, není složité běžce při horší viditelnosti přehlédnout. Z toho důvodu je lepší, aby na kalhotách byly reflexní prvky, ideálně viditelné ze všech stran.

kapsička – kalhoty jsou většinou vybaveny kapsičkou, do které se vejde mobilní telefon nebo klíče, ale důležité je, aby nebyla příliš volná, protože by pak při běhu mohla obtěžovat plandáním. Větší část našich testovacích běžců se shodla, že nejlepší místo pro tuto kapsičku je uprostřed na zádech.

Databáze testovaných výrobků

Dlouhé běžecké kalhoty (14 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Přihlásit