Test domácích pekáren 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2014

Domácí pečení není na ústupu, ani se k němu nechystá. Naopak. K tomuto trendu přispívají i domácí pekárny, ve kterých si můžete snadno připravit vlastní čerstvý chléb. Jak se od posledního testování před dvěma lety změnily? Jsou bezpečnější, o jejich vnější plášť se již nikdo nepopálí, a celkově jsou méně hlučné. S různými chleby si však i nadále poradí každý přístroj různě. Rozdíly odhaluje náš test deseti domácích pekáren.

Přestože se najdou i zavilí odpůrci domácích pekáren, jedno těmto přístrojům nelze upřít. I s minimem lidské námahy dokážou upéct čerstvý a voňavý chléb. Jaké bude kvality, ovlivňuje jak výběr pekárny, tak osobní preference. My přinášíme odpovědi na to, jak si která pekárna poradí s pečením různých typů chleba, jak snadno se obsluhují, jaká je jejich spotřeba či hlučnost.

 

To, jak pekárna peče, zajímá domácího pekaře ze všeho nejvíc. Proto jsme testovali, jak dobře upečou chléb bílý, celozrnný a speciální, v našem případě slunečnicový. Bílý chléb jsme upekli z vlastních surovin, další dva typy ze zakoupené připravené směsi. U bochníků jsme po upečení hodnotili propečení a tloušťku vrchní kůrky i takzvané spodní kůrky, která vznikla uvnitř pečicí nádoby. Příčinou odchylek od pěkně klenutého vypečeného bochníku bylo nerovnoměrné pečení nebo špatné zpracování těsta.  

 

Chléb jsme také rozkrojili a testování podrobili i jeho texturu. Rovnoměrné množství stejně velkých vzduchových bublin po celé ploše řezu a střídka i spodní kůrka bez viditelných moučných ploch poukazují na to, že pekárna těsto správně uhnětla a dobře upekla. Snížené známky jsme udělovali chlebům, které měly malé bubliny vespodu a větší nahoře nebo které měly „děravou“ střídku jen na jedné straně. Nakonec jsme středovou část chleba ochutnali a posuzovali, jestli je upečená.

Jak si s pečením domácí pekárny poradily, se dozvíte v našem testu.


Databáze testovaných výrobků

Domácí pekárny 2014 (10 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Přihlásit