Test listových těst 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2014

Upéct štrúdl z domácího listového těsta znamená plánovat alespoň dva dny dopředu, příprava samotného těsta totiž zabere dost času. Proto spousta z nás spoléhá na hotové listové těsto prodávané v obchodech. Jaká je jeho kvalita? Ukázalo se, že většinou vyhovující. Ale narazili jsme i na dva výrobky, které by se kvůli vysokému podílu škodlivých transmastných kyselin v použitém tuku nesměly v některých evropských státech prodávat. V senzorickém hodnocení obstála lépe těsta chlazená než mražená. 

U potravin platí, že tuk je nositelem chuti. V případě těsta i křehkosti. V dnešních listových těstech máslo nebo sádlo z tradičních receptur stoprocentně nahrazují tuky rostlinné, které mají jiné přednosti, než je výrazná lahodná chuť. Snáze se zpracovávají, déle vydrží a jsou levné. My jsme za nejlevnější testované listové těsto, čtyřsetgramové, zaplatili 11 korun. S takovými náklady doma dobré těsto nevyrobí ani kouzelník, jak dokázala naše zkouška.

 

Listové těsto se skládá ze dvou částí, které se do sebe zabalí a společně rozválí. Následně se těsto v časových intervalech chladí a znovu rozvaluje a překládá, dokud se nedosáhne kýžené mnohovrstevnatosti, tedy budoucích lístků. Zjednodušeně řečeno. Časově náročnou proceduru, která vyžaduje průběžné chlazení, tak raději domácí pekaři a pekařky přenechávají výrobcům, u kterých práci na těstě zastanou stroje. Jak ale taková těsta chutnají, jak vypadají po upečení a jaké tuky obsahují? Odpověď jsme se rozhodli hledat v laboratoři.

 

Analýzy odhalily ve dvou výrobcích vysoký podíl rizikových transmastných kyselin, které mají nepříznivé dopady na lidské zdraví, mezi které patří kornatění tepen, růst hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi, riziko cukrovky druhého stupně a další. Některé evropské státy již zavedly limity pro jejich obsah v použitém tuku potravin a zmiňované dva produkty by se tak na tamních trzích nesměly prodávat. Zajímal nás i obsah dalších nasycených mastných kyselin, senzorické vlastnosti, obsah plísní a deklarace na výrobcích. Do testu jsme zařadili dvanáct listových těst chlazených a sedm mražených.


Testované výrobky - listová těsta (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Listová těsta 2014 (19 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Přihlásit