Jemné pečivo

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 9/2014

Je velmi rozšířené a oblíbené, v každém obchodě narazíte na spoustu různých výrobků. Objem výroby jemného pečiva je však nižší než v případě běžného pečiva a chleba. Od těchto druhů, kterým jsme se věnovali v minulém vydání, se liší vyšším obsahem tuku nebo cukru. Minimální množství jedné či druhé složky v těstu vymezuje legislativa, na náplně už ale žádný předpis neexistuje, což dává výrobcům volnou ruku. Ne vždy tomu tak ale bylo.

Koláče, buchty, hřebeny, plundry, šátečky, kapsy, ale i koblihy, vdolečky, loupáky, croissanty nebo záviny. Sortiment jemného pečiva je velmi široký a o jeho oblíbenosti svědčí i fakt, že některé původně sváteční druhy se dnes prodávají celoročně, jako například mazance či vánočky, ze kterých se stal pekařský výrobek každodenní spotřeby. Mezi jemné pečivo je třeba zahrnout i slané produkty, například škvarkové pagáče. Všechny mají jedno společné. Obsahují více než 82 gramů bezvodého tuku nebo 5 gramů cukru na kilogram použité mouky.

 

Jaké další povinnosti mají výrobci jemného pečivo a co se musíte jako spotřebitel vždy dozvědět? Jak se liší dnešní náplně od těch, které musely splňovat normy na podíl základní suroviny? Dočtete se v našem článku.Přihlásit