Finance: Investice a poplatky

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2014

Tradiční přísloví pasuje i na moderní finanční trh. U investic dokonce odhalí hned dvě pravdy. Ta první je zjevná – holub má na sobě sice víc masa, ze střechy však uletí spíš než pověstný vrabec třímaný v hrsti. Nad druhou pravdou se už musíte zamyslet. Uvažovali jste někdy nad spotřebou? Holub totiž sežere víc zrní, a kdybyste ho pár let chovali, náklady na krmivo z vás třeba udělají zaryté přívržence vrabců. A ve světě financí je to ještě o trochu složitější. Na trhu totiž létají i značně nenažraní vrabci, jak dokazuje naše analýza poplatků spojených s investováním.

Nejdříve si položte otázku: jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Spoření obvykle předpokládá předem známý výnos a minimální riziko. Investice sice nabízejí vyšší zhodnocení, ale to je teoretické a musíte počítat i s rizikem ztráty – vklad se může zmenšit, nebo zmizet docela.

Jste připraveni riskovat? Potom můžete vykročit do burzovní džungle a začít „točit“ akcie, dluhopisy nebo nakupovat komodity. Pokud je to pro vás velká neznámá, můžete využít další možnosti, kterými finanční instituce zpřístupnily investování také laikům. Stále se sice pouštíte do neznámého lesa, tentokrát ale půjdete po vyznačených stezkách kolektivního investování.

Tři investiční cesty

V zásadě máte na výběr tři „barvy“. Pravděpodobně nejjednodušší (a zpravidla nejdražší) cestou je pořídit si investiční životní pojištění. To je určené zejména pro ty, kteří se nechtějí o investované peníze moc starat a nevadí jim, že „na výletě“ nevědomky minou lepší příležitosti. O něco větší snahu předpokládá investování do otevřených podílových fondů, kde ale stále většinu povinností zastává „průvodce“ – správce fondu. Jednodušší než nakupovat jednotlivé akcie, ale složitější než předchozí dvě stezky, je pochod za burzovními fondy.

Obecně platí, že čím víc práce přenecháte profesionálům, tím víc jim zaplatíte na poplatcích. Bohužel není vždy pravdou, že za vyšší poplatky dostanete lepší služby, tedy vyšší zhodnocení. V praxi dražší produkty naopak právě kvůli nafouklému sazebníku vydělají méně. Pamatujte na to, až k vám jednoho dne zavítá finanční poradce s deskami plnými propagačních letáků v podpaždí.

K tabulkám

V tabulkách nabízíme přehled nejdražších a nejlevnějších investic (metoda TOP/FLOP) pro investice na peněžním trhu, do dluhopisových fondů a fondů globálních akcií z pohledu poplatků spojených s investičním produktem (a nakupovanými fondy).  

V uvedených produktech lze pořídit i další fondy, které mohou být levnější i dražší. (Kompletní srovnání viz sekce Ke stažení.)

Uvedené údaje odpovídají vždy konkrétní modelové situaci uvedené nad jednotlivými tabulkami, které počítají s pravidelným investováním a určitou mírou zhodnocení (pro všechny fondy dané kategorie shodnou).

Ukazatel aTANK udává, kolik procent z celkové částky na účtu v průměru padne každoročně na poplatky. O toto procento je třeba snížit zhodnocení generované cennými papíry ve fondu.

Investiční životní pojištění

O životním pojištění jsme psali samostatně loni v květnu (dTest 5/2013). Co když ale získá přídomek investiční? Pojistná složka pak často ustupuje do pozadí. Česká národní banka sice zakázala prodávat investiční životní pojištění jako spoření, ne všichni prodejci ale toto nařízení respektují a nezřídka vám ho nabídnou jako alternativu ke spořicímu účtu. A to je špatně.

Předně se jedná o investici, nikdo vám tedy nezaručí jistý výnos. Platby rozdělíte na pojistnou a investiční složku, kterou pojišťovna investuje do podílových fondů. Důležité je uvědomit si, že „investičko“ je z pohledu zprostředkovatele, co se týká provizí, velmi dobře ošetřený produkt. Za jeho nasmlouvání se platí zhruba dvacetinásobek vaší měsíční platby. Finanční dům si samozřejmě tuto provizi následně vybere od vás.

Záleží také na tom, jak se provize splácí – zda je umořována postupně a delší dobu, nebo se splátky koncentrují do počátečního období. V takovém případě totiž přicházíte jednak o výnosy z investice (peníze uložené nejdříve se úročí nejdelší dobu, a tedy i nejvíc vydělají) a dalším (drahým) problémem je případná před-časná výpověď smlouvy. Provize se pak přenese do stornopoplatku a vy zjistíte, že po dvou letech „spoření“ byste při odchodu od pojišťovny dostali jen zlomek peněz. 

Průměrně až asi po deseti letech vám výnosy z cenných papírů vydělají na počáteční poplatky. A to je také jeden z důvodů, proč u naší modelové desetileté investice IŽP jasně dominují v tabulkách nejhorších, tedy FLOP 10. 

FLOP 10 - nejdražší investice

Pravidelný vklad 2000 Kč měsíčně po dobu 10 let + 30 000 Kč jednorázově. Modelové zhodnocení 6,5 %. Celkem vloženo 270 000 Kč.
instituce
název smlouvy
fond, který se nakupuje
konečná částka (Kč) *)
aTANK
typ produktu
Česká pojišťovna Dynamik, Dynamik PLUS, Manažer ČP Invest - dynamický fond fondů nelze určit poplatky zatajeny IŽP
CYRRUS Cyrrus, ETF trhy SRN iShares MSCI ACWI 157 494 15,09% ETF
ČSOB pojišťovna Bez Obav ČSOB Akciový mix 178 979 12,10% ETF/OCP
CYRRUS Cyrrus, ETF trhy USA Wilshire 5000 Total Market ETF (WFVK) 195 852 10,38% ETF/OCP
UNIQA pojišťovna RŽP s div. G Uniqa – Investiční program akciový 198 740 10,11% IŽP
UNIQA pojišťovna LOGIKA 2013 Uniqa – Investiční program akciový 201 075 9,89% IŽP
UNIQA pojišťovna LOGIKA 2014 Uniqa – Investiční program akciový 216 763 8,49% IŽP
ČSOB pojišťovna Variace E ČSOB Akciový mix 220 665 8,16% IŽP
AEGON Pojišťovna AEGON VIA C-Quadrat ARTS Total Return Dynamic 222 019 8,05% IŽP
Česká podnikatelská pojišťovna OK1 (od 21.12. 2012) C-Quadrat ARTS Total Return Dynamic 235 726 6,95% IŽP
*) odpovídá modelovému zhodnocení
pozn.: IŽP (investiční životní pojištění), ETF (akciové burzovní fondy), OCP (obchodník s cennými papíry)
Pravidelný vklad 2000 Kč měsíčně po dobu 5 let do dluhopisových fondů v českých korunách. Modelové zhodnocení 4 %. Celkem vloženo 120 000 Kč.
instituce
název smlouvy
fond, který se nakupuje
konečná částka (Kč) *)
aTANK
typ produktu
Česká pojišťovna Dynamik, Dynamik PLUS, Manažer ČP Invest - Fond korporátních dluhopisů nelze určit poplatky zatajeny IŽP
UNIQA pojišťovna RŽP s div. G Raiffeisen Tschechischer Anleihen - Český dluhopisový fond 78 145 18,66 % IŽP
UNIQA pojišťovna LOGIKA 2013 Raiffeisen Tschechischer Anleihen - Český dluhopisový fond 79 374 18,06 % IŽP
MetLife pojišťovna Garde MetLife - Dluhopisy 84 431 15,68 % IŽP
UNIQA pojišťovna LOGIKA 2014 Uniqa - Investiční program Stabilní 85 652 15,13 % IŽP
MetLife pojišťovna Garde WOOD & Company Dluhopisový fond 86 179 14,89 % IŽP
MetLife pojišťovna Invest 2014 MetLife - Dluhopisy 87 905 14,13 % IŽP
MetLife pojišťovna Futurum 2014 MetLife - Dluhopisy 87 905 14,13 % IŽP
MetLife pojišťovna Komfort MetLife - Dluhopisy 89 650 13,37 % IŽP
Aviva Easy Life MetLife - Dluhopisy 90 669 12,93 % IŽP
*) odpovídá modelovému zhodnocení
pozn.: IŽP (investiční životní pojištění)
Pravidelný vklad 2000 Kč měsíčně po dobu 5 let do fondů peněžního trhu v českých korunách. Modelové zhodnocení 2 %. Celkem vloženo 120 000 Kč.
instituce
název smlouvy
fond, který se nakupuje
konečná částka (Kč) *)
aTANK
typ produktu
Česká pojišťovna Dynamik, Dynamik PLUS, Manažer ČP Invest - Fond peněžního trhu nelze určit poplatky zatajeny IŽP
AXA životní pojišťovna Kumulativ MAX AXA – Fond peněžního trhu 45 062 37,71 % IŽP
AXA životní pojišťovna Kumulativ Life 2014 AXA – Fond peněžního trhu 69 364 21,26 % IŽP
AEGON Pojišťovna Global 2000 Conseq Invest – Konzervativní 89 617 11,40 % IŽP
AEGON Pojišťovna IBS Rentier 2014 AE01 AEGON - Fond peněžního trhu 89 631 11,39 % IŽP
AEGON Pojišťovna ZFP Život 2012 AE01 AEGON - Fond peněžního trhu 91 600 10,55 % IŽP
AEGON Pojišťovna ZFP Důchod 2010 AE01 AEGON - Fond peněžního trhu 93 049 9,95 % IŽP
AEGON Pojišťovna Global Live 2016/2017 AE01 AEGON - Fond peněžního trhu 93 096 9,93 % IŽP
AEGON Pojišťovna VIA 2028, 2018 AE01 AEGON - Fond peněžního trhu 95 299 9,02 % IŽP
AEGON Pojišťovna AEGON VIA AE01 AEGON - Fond peněžního trhu 95 299 9,02 % IŽP
*) odpovídá modelovému zhodnocení
pozn.: IŽP (investiční životní pojištění)

 

Investiční cenovky

Indexů, které měří nákladovost investice, je několik. Ze zákona investiční společnosti musejí uvádět TER (total expense ratio), který poměřuje výdaje fondu v účetním období k jeho obhospodařovaným aktivům. Některé společnosti však tuto povinnost obcházejí nabídkou zahraničních fondů, které v domovské zemi stejnou povinnost nemají, a využívají právního vakua. Jinde zcela bezostyšně o nákladech neinformují ani u tuzemských investičních nástrojů.

Dalším ukazatelem nákladovosti, který ve srovnání používáme my, je aTANK konstruovaný think-tankem TANK. Udává roční náklady z objemu daného investičního produktu. Velmi zjednodušeně platí, že aTANK investic je obdobou RPSN úvěrů (roční procentní sazba nákladů). Máte-li dva investiční nástroje se stejným předpokládaným zhodnocením, můžete si jednoduše porovnat, který po odečtení poplatků vydělá ve skutečnosti víc.

Otevřené podílové fondy

Když vynecháte pojišťovnu a půjdete přímo do otevřeného podílového fondu, ušetříte jedny poplatky. Otevřený podílový fond obhospodařuje správcovská společnost, která na jedné straně investuje a na druhé vydává podílové listy fondu, které si můžete koupit, čímž na investice získává prostředky.

Pozor na to, že případné vstupní či výstupní poplatky nejsou to jediné, co si správcovská společnost vezme. Platit budete i za průběžnou správu, případně v sazebníku najdete další položky, které zafinancují propagaci fondu, audity a podobně. Tyto poplatky pak podstatně ovlivní váš konečný výnos (viz tabulka).

Vyhněte se také fondům, které mají ambici zastat kulhající druhý penzijní pilíř a v očích poradců jsou náhradou za klesající prodeje investičního životního pojištění. Typicky lákají na dlouhodobé úložky a velké zhodnocení v dlouhém časovém horizontu. Nezřídka jsou však„investičku“ podobné v jedné věci – předplácených poplatcích. 

Najednou, nebo po částech?

Co je výhodnější, investovat najednou větší obnos peněz, nebo na to jít postupně? Z hlediska pravidel investování na kapitálovém trhu se doporučují dlouhodobé pravidelné investice. Eliminujete tím dopady kolísání trhu. Pokud totiž vložíte najednou velkou částku, riskujete, že jste přišli právě na vrcholu a přinejmenším v blízké budoucnosti budete sledovat jenom propady. Rozložíte-li investici na delší čas, pravděpodobně se alespoň na čas svezete s růstem burzy.

V praxi ale do hry vstupuje další faktor – poplatky. Pravidelné investování bývá ve výsledku dražší než poplatky uvalené na jednorázový nákup. Pokud vám prodává investici zprostředkovatel, nechte si různé varianty spočítat. Ale pozor, ne každý prodejce zahrne do kalkulace veškeré poplatky. Proto mějte po ruce kalkulačku a nastudujte si nákladové indexy (aTANK, RiY) a infolisty z důvěryhodných zdrojů. Možnost online kalkulace nákladovosti investičních produktů nabízí například stránky finemon.cz podporované Evropským sociálním fondem.

TOP 10 - nejlevnější investice

Pravidelný vklad 2000 Kč měsíčně po dobu 10 let + 30 000 Kč jednorázově. Modelové zhodnocení 6,5 %. Celkem vloženo 270 000 Kč.
instituce
název smlouvy
fond, který se nakupuje
konečná částka (Kč) *)
aTANK
typ produktu
brokerjet České spořitelny BrokerJet, ETF trhy USA iShares Core S&P Total U.S. Stock Market ETF 347 243 0,07 % ETF/OCP
Fio banka Fio, ETF trhy USA iShares Core S&P Total U.S. Stock Market ETF 347 243 0,07 % ETF/OCP
Patria Finance Patria, ETF trhy USA iShares Core S&P Total U.S. Stock Market ETF 347 243 0,07 % ETF/OCP
brokerjet České spořitelny BrokerJet, ETF trhy SRN UBS-ETF MSCI World I 342 480 0,31 % ETF/OCP
Fio banka Fio, ETF trhy SRN UBS-ETF MSCI World I 342 480 0,31 % ETF/OCP
Patria Finance Patria, ETF trhy SRN UBS-ETF MSCI World I 342 480 0,31 % ETF/OCP
ČSOB pojišťovna Maximal - pravidelné investování ČSOB Akciový mix 301 680 2,53 % IŽP
Conseq Classic Invest akciový HSBC – GIF Global Equity 301 442 2,54 % OPF
ČSOB Investiční společnost ČSOB - OPF akciový ČSOB Akciový mix 300 733 2,59 % OPF
MetLife pojišťovna Vision 5.0 MetLife Akcie světové - World Index 300 719 2,59 % IŽP
*) odpovídá modelovému zhodnocení
pozn.: ETF (akciové burzovní fondy), OCP (obchodník s cennými papíry), IŽP (investiční životní pojištění), OPF (otevřený podílový fond)
Pravidelný vklad 2000 Kč měsíčně po dobu 5 let do dluhopisových fondů v českých korunách. Modelové zhodnocení 4 %. Celkem vloženo 120 000 Kč.
instituce
název smlouvy
fond, který se nakupuje
konečná částka (Kč) *)
aTANK
typ produktu
ČSOB Investiční společnost ČSOB - OPF dluhopisový ČSOB bond mix 122 098 1,32 % OPF
Investiční společnost České spořitelny ISČS - pravidelné investování konzervativní ISČS Sporobond 121 449 1,53 % OPF
Pioneer Investments Pioneer obligační plus Pioneer - obligační plus 120 808 1,74 % OPF
IKS KB IKS KB - OPF dluhopisový IKS Dluhopisový PLUS 120 380 1,88 % OPF
Pioneer Investments Pioneer obligační fond Pioneer - obligační fond 119 648 2,12 % OPF
Conseq Active Invest konzervativní Conseq – Active Invest Konzervativní portfolio 119 298 2,23 % OPF
ING Investment Management ING - OPF dluhopisový ING Fond obligací 119 284 2,23 % OPF
Conseq Classic Invest dluhopisový Conseq – Dluhopisový 119 091 2,30 % OPF
ČP Invest Program pravidelného investování - Fond korporátních dluhopisů ČP Invest - Fond korporátních dluhopisů 118 621 2,45 % OPF
Komerční pojišťovna Vital Invest Premium KP – Konzervativní fond 118 243 2,58 % IŽP
*) odpovídá modelovému zhodnocení
pozn.: OPF (otevřený podílový fond), IŽP (investiční životní pojištění)
Pravidelný vklad 2000 Kč měsíčně po dobu 5 let do fondů peněžního trhu v českých korunách. Modelové zhodnocení 2 %. Celkem vloženo 120 000 Kč.
instituce
název smlouvy
fond, který se nakupuje
konečná částka (Kč) *)
aTANK
typ produktu
ČP Invest Program pravidelného investování - Fond peněžního trhu ČP Invest - Fond peněžního trhu 118 062 0,66 % OPF
Investiční společnost České spořitelny ISČS - pravidelné investování peněžní trh ISČS - Sporoinvest 117 502 0,85 % OPF
ČSOB Investiční společnost ČSOB - OPF peněžní trh KBC Multi Cash CSOB CZK 117 436 0,87 % OPF
IKS KB IKS KB - OPF peněžní trh IKS Peněžní trh PLUS 117 108 0,98 % OPF
Pioneer Investments Pioneer Sporokonto Pioneer - Sporokonto 117 083 0,99 % OPF
Investiční společnost České spořitelny ISČS - pravidelné investování peněžní trh ESPA Český fond peněžního trhu 116 519 1,18 % OPF
Conseq Classic Invest peněžní trh Conseq Invest – Konzervativní 114 887 1,73 % OPF
Kooperativa pojišťovna Perspektiva 7BN s maximální obchodní slevou AXA – Fond peněžního trhu 110 251 3,34 % IŽP
Kooperativa pojišťovna Perspektiva 6BN ESPA Český fond peněžního trhu 109 386 3,65 % IŽP
AXA životní pojišťovna Partners Comfort Exclusive T100E AXA – Fond peněžního trhu 104 696 5,36 % IŽP
*) odpovídá modelovému zhodnocení
pozn.: OPF (otevřený podílový fond), IŽP (investiční životní pojištění)

Burzovní fondy

Často je najdete pod zkratkou ETF (z anglického „exchange-traded funds“). Tyto fondy jsou obchodovány přímo na burze a činnost správce je v nich omezena na minimum. Jsou to fondy, které mají zpravidla jasnou investiční strategii a investují do indexů na burze, které jsou pečlivě zváženy, zaměřují se na ten nejvhodnější výběr podkladových aktiv, kterými jsou zejména akcie, ale ve hře jsou i (zahraniční) dluhopisy a v poslední době čím dál oblíbenější komodity. Výhodou, kromě nižších poplatků, je vysoká flexibilita: ETF můžete nakupovat a prodávat kdykoliv, když má otevřeno burza, tedy téměř bez zpoždění.

Burzovní fondy jsou zpravidla řízeny pasivně, drží se předem stanovené investiční strategie, a vliv lidského řízení je tak minimální. Spíš než selhání manažera byste se tedy měli bát selhání (propadu) trhu. Hodnota podílu totiž kopíruje vývoj indexu na burze. Tento „neřízený“ vývoj je paradoxně často předvídatelnější než činnost aktivního správce a jistě je transparentnější – stačí se podívat na index a máte o výnosech jasno. Většina OPF a fondů IŽP se ale také od indexu příliš nevzdaluje a „aktivní správa“ je často jen reklamním sloganem.

Kalné investiční vody

Najít čitelný a aktuální sazebník je u mnoha společností takřka nemožné. Česká pojišťovna například na svých stránkách uvádí přehled poplatků a sazebník, ale ve skutečnosti jsou informace v těchto dokumentech víceméně druhořadé. Naprosto chybí čísla o administračním poplatku za vedení či správu účtu, za investování, za zrušení smlouvy a další. Navíc chybí starší sazebníky, které jsou zčásti určující pro starší smlouvy.

Další institucí, která nerada uveřejňuje informace o svých produktech, je například ING pojišťovna. Zjistit nákladovost fondů, do kterých investuje, je obtížné. Na jejích internetových stránkách lze nalézt snahu o podrobný popis fondů, nicméně to nejdůležitější zveřejněno nebylo, i když podle zákona by zřejmě mělo být.

Podobně nepřehledná je i Komerční pojišťovna. Najít ty nejdůležitější poplatky v nepřehledných podmínkách pojištění je úkol na delší dobu, to se týká zejména informací o fondech.

Nejde ovšem jenom o pojišťovny. Investiční zprostředkovatel Ertrag und Sicherheit se třeba tváří jako důvěryhodná společnost s nabídkou jednorázového i pravidelného investování do investičních fondů. Jen stěží se ale dozvíte do jakých nebo to, kolik vás to bude stát. Jednoduše nenajdete nic kromě propagačního letáku, který je na jejich stránkách jako jediný dokument ke stažení.


Přihlásit