Finance: Investice a poplatky

Publikováno v časopise 9/2014

Tradiční přísloví pasuje i na moderní finanční trh. U investic dokonce odhalí hned dvě pravdy. Ta první je zjevná – holub má na sobě sice víc masa, ze střechy však uletí spíš než pověstný vrabec třímaný v hrsti. Nad druhou pravdou se už musíte zamyslet. Uvažovali jste někdy nad spotřebou? Holub totiž sežere víc zrní, a kdybyste ho pár let chovali, náklady na krmivo z vás třeba udělají zaryté přívržence vrabců. A ve světě financí je to ještě o trochu složitější. Na trhu totiž létají i značně nenažraní vrabci, jak dokazuje naše analýza poplatků spojených s investováním.

Nejdříve si položte otázku: jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Spoření obvykle předpokládá předem známý výnos a minimální riziko. Investice sice nabízejí vyšší zhodnocení, ale to je teoretické a musíte počítat i s rizikem ztráty – vklad se může zmenšit, nebo zmizet docela. Jste připraveni riskovat? Potom můžete vykročit do burzovní džungle a začít „točit“ akcie, dluhopisy nebo nakupovat komodity. Pokud je to pro vás velká neznámá, můžete využít další možnosti, kterými finanční instituce zpřístupnily investování také laikům. Stále se sice pouštíte do neznámého lesa, tentokrát ale půjdete po vyznačených stezkách kolektivního investování.

 

V našem srovnání nabízíme přehled nejdražších a nejlevnějších investic pro investice na peněžním trhu, do dluhopisových fondů a fondů globálních akcií z pohledu poplatků spojených s investičním produktem (a nakupovanými fondy). Ukazatelem nákladovosti, který používáme, je aTANK. Udává roční náklady z objemu daného investičního produktu. Velmi zjednodušeně platí, že aTANK investic je obdobou RPSN úvěrů (roční procentní sazba nákladů). Máte-li dva investiční nástroje se stejným předpokládaným zhodnocením, můžete si jednoduše porovnat, který po odečtení poplatků vydělá ve skutečnosti víc. V tabulkách ke stažení najdete přes 400 položek nabízených na trhu.Přihlásit