Jak vybrat projektor a v čem se liší od TV

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.11.2022

Projektor je vhodným řešením pro ty, kterým nestačí velikost současných televizorů, a rádi by svůj obývací pokoj proměnili v domácí kinosál. Velký obraz promítaný na zeď či plátno zprostředkuje filmový zážitek jiné úrovně, než jaký nabízejí běžné ploché obrazovky. Projektor ocení i fanoušci videoher a populární jsou také pro účely prezentací. Projektory určené pro běžné spotřebitele jsou dnes dostupnější než kdy dřív a nemusí být dražší než nová televize. Na co se zaměřit při výběru a v čem spočívají odlišnosti mezi projektory a televizory?

Rozlišení

Full HD projektory nabízejí vysoké rozlišení 1920 x 1080 pixelů, tedy stejně jako současné ploché televizory. Po přístroji s tímto označením sáhněte, pokud si chcete užít v plné kvalitě filmy na blu-ray discích či z internetu nebo aktuální videohry. Full HD projektor je také vhodnější pro sledování ve 3D. Stále častější bývají také Ultra HD projektory, které nabízejí přes osm milionů obrazových bodů. 

HD ready projektory mají rozlišení 1280 x 720 nebo 1280 x 800 pixelů. Jsou levnější a ačkoliv jejich obraz není tak jemný jako u Full HD modelů, méně náročným postačí. Pro představu uveďme, že standardní rozlišení filmů na DVD je 720 x 576 pixelů.  

Přístroje s nižším rozlišením (800 x 600, 1024 x 768) již seženete jen s obtížemi a pravděpodobně z druhé ruky. Filmové nadšence však pravděpodobně neuspokojí a lze je doporučit spíše pro méně náročné prezentace.

Většina projektorů nicméně  Ultra HD pouze simuluje, ve skutečnosti totiž v jejich případě dochází k tzv. upscalingu. Existují i projektory, které promítají obraz ve skutečném Ultra HD, přímo tak vysílají osm miliónů obrazových bodů. Jde však spíše o okrajovou část trhu a až na výjimky o velice drahá zařízení. Produkovaný obraz má v jejich případě obvykle skutečně vynikající kvalitu, ostrost, kontrast a barvy.

Technologie projekce

V současnosti v obchodech nejčastěji narazíte na tři hlavní typy projektorů lišící se způsobem projekce.

Projektory s technologií DLP vytvářejí obraz pomocí čipu s mikroskopickými zrcadly a rotujícího kolečka složeného ze segmentů tří primárních barev. Jednotlivé barevné složky tedy nejsou zobrazovány najednou, ale v rychle se opakující sekvenci. Obraz se jeví jako plnobarevný díky vysoké rychlosti střídání barevných složek a nedokonalosti lidského vnímání.

Duhový efekt

Je sice negativním jevem, ovšem vnímá jej pouze určité procento populace. V zásadě existují tři skupiny lidí. Někteří jsou vůči tomuto jevu velice citliví, jiní jej mohou vidět, ale výrazně je neruší, zatímco ti ostatní si ho po většinu času vůbec nevšimnou. Pokud duhový efekt nevidíte, nepátrejte po něm. Mohlo by se stát, že se jej naučíte vnímat. Stejně tak je možné, že si vaše oči na obraz projektoru časem zvyknou a po nějaké době duhy přestanete vidět. Efekt je spojen převážně s videem. U statického obrazu jej můžete zahlédnout a v případě videa zesílit při pohybu hlavy nebo očí. Citlivost vůči duhám se může zvýšit rovněž v případě celkového vyčerpání nebo únavy zraku. Každopádně platí, že efekt je viditelný jen v některých částech určitých typů záběrů, není to tedy tak, že by byl přítomen neustále.

S výše uvedeným souvisí nežádoucí duhový efekt, který mohou někteří diváci u některých DLP projektorů pozorovat. Projevuje se převážně při rychlejších pohybech na ostrých kontrastních předělech obrazu. Citlivost vůči tomuto jevu je značně individuální (viz box).

Projektory založené na technologii LCD zmíněným neduhem netrpí. Všechny barevné složky zobrazují najednou, podobně jako televizory. Jejich určitou nevýhodou však může být fakt, že optická jednotka není neprodyšně uzavřena jako v případě DLP modelů. Může tak docházet k zanesení prachem a negativnímu ovlivnění kvality obrazu. O LCD projektory je proto dobré více pečovat a nepořizovat je do prašného či zakouřeného prostředí.

Nelze zcela jednoznačně říci, který z uvedených typů projektorů nabízí lepší obraz. Jak ukázal náš test, výkony se liší model od modelu.

Relativní novinkou na trhu jsou LED projektory. K jejich výhodám patří nižší spotřeba, dlouhá životnost související s nepřítomností klasické lampy či malé rozměry. V současné době však LED projektory nabízejí v porovnání s ostatními typy poměrně nízký světelný tok. Jejich použití ve větších prostorách či ve světlejším prostředí je tím značně omezeno.

V současnosti již můžete zakoupit také laserové projektory. O promítání se v jejich případě přesněji řečeno starají laserové diody. Označení laserový projektor přitom není zcela přesné. Samotný laser v tomto případě netvoří promítaný obraz, ale slouží jako zdroj světla. Lasery v základních barvách produkují paprsky, které jsou vedeny optickou soustavou k zobrazovacímu čipu. Výhodami laserových projektorů mají být delší životnost zdroje světla, vysoký světelný tok a z něj plynoucí dobré obrazové vlastnosti nebo například odpadnutí problémů s přehříváním, které známe u běžných lampových projektorů.

Projekční vzdálenost

Rozsah doporučených projekčních vzdáleností a s nimi související velikost obrazu se u nabízených modelů výrazně liší. Čím větší vzdálenost, tím větší a méně jasnější bude obraz. Pokud chcete dosáhnout velkého obrazu v malé místnosti, vybírejte projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností. Pokud ovšem zvolíte krátkou projekční vzdálenost, musíte počítat s tím, že projekční plocha musí být takřka dokonale hladká. Sebemenší nerovnost se může na kvalitě obrazu podepsat velmi negativně.

Světelný tok

Světelný tok udávaný v lumenech (nepřesně též označovaný jako svítivost) ovlivňuje výsledný jas promítaného obrazu. Výrobci udávané hodnoty je však třeba brát s jistou rezervou. Málokdy je zmíněno, pro jaké podmínky a nastavení obrazu platí a při projekci v běžném režimu jsou reálné hodnoty zpravidla o něco nižší. Světlost projekce ovšem úzce závisí také na projekční vzdálenosti, respektive velikosti obrazu a samozřejmě na hladině okolního světla.

Rozhoduje také plánované použití. V zatemněné místnosti mohou i méně výkonné projektory zprostředkovat dobrý obraz. Stejně tak platí, že ani sebevýkonnější modely nejsou vhodné pro filmové projekce v lépe osvětlených prostorách, natož pak při denním světle. Čistě orientačně lze říci, že pro zatemněnou místnost může stačit 1000 lumenů, pro promítání ve dne jsou vhodnější 2000 až 3000 lumenů. Připomeňme, že deklarovaný světelný tok je spíše orientační, v praxi stejných hodnot dosáhnete jen stěží.

Kontrastní poměr

Tato hodnota vyjadřuje poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem obrazu. V teorii platí: čím vyšší, tím lepší. Vyšší kontrastní poměr alespoň teoreticky znamená živější barvy a lepší vykreslení detailů v tmavých scénách. Výrobci se však leckdy ohánějí astronomickými hodnotami, které lidské oko ani nedokáže rozpoznat. V praxi navíc celkovou kvalitu obrazu ovlivňuje řada dalších parametrů. Řídit se tedy čistě jen kontrastním poměrem nemá valného smyslu. Pro promítání pod umělým nebo denním světlem je důležitější světelný tok projektoru. 

Výbava

Pro snazší instalaci a větší volnost při volbě vhodného místa pro projektor přijdou vhod funkce zoom a posun objektivu.

Zoom umožňuje měnit velikost obrazu bez nutnosti hýbat s projektorem, byť často pouze ve značně omezeném rozsahu. Funkce posun objektivu (lens shift) pak dovoluje hýbat s promítaným obrazem, opět aniž by bylo nutno měnit pozici samotného projektoru. Některé modely nabízejí posun objektivu ve velkém rozpětí a obou osách, jiné například pouze v omezeném rozsahu a jen například ve vertikální ose.

Jako u všech audiovizuálních přístrojů je důležité před nákupem zkontrolovat přítomné konektory pro připojení vašich dalších zařízení. Oproti televizorům je u projektorů počet konektorů obvykle poněkud omezený a například není pravidlem možnost přehrávat multimédia z USB či přes wi-fi z domácí sítě.

Projektor versus televizor

Uvažujete-li nad nahrazením televizoru projektorem, ještě na chvíli zadržte. Přestože má digitální promítačka své neoddiskutovatelné přednosti, je třeba zvážit rovněž s ní spojená úskalí. V následujícím textu proto nabízíme srovnání hlavních specifik obou typů přístrojů.


Obraz
Nelze jednoznačně říci, zda lepší kvalitu obrazu nabízejí projektory nebo televize. U každého typu přístroje je zkrátka jiná. Hlavní předností projektorů je samozřejmě velký obraz a s ním spojený „filmový“ zážitek, který nezprostředkuje ani sebevětší televize. Sejde-li se větší skupina, všichni diváci také uvidí lépe, než kdyby sledovali malou obrazovku s omezenými pozorovacími úhly.

Pro opravdu dobrý a pohlcující obraz projekce je však zapotřebí tmavšího prostředí (proto je také vhodnější dálkové ovládání s podsvícenými či světélkujícími tlačítky). Projekce ve dne vyžaduje adekvátní zatemnění, zatímco televizor lze bez zásadních problémů sledovat i za světla.

Výbava
Běžný projektor není na rozdíl od televizoru soběstačný. Obvykle sám nepřijímá televizní signál, nepřehraje video z domácí sítě a často ani z USB. Ideální je kombinace s blu-ray přehrávačem, herní konzolí či počítačem. Tato zařízení zpravidla zapojíte bez problémů, celkový počet konektorů však bývá omezený. Pokud budete chtít připojit více digitálních zdrojů najednou a jednoduše mezi nimi přepínat, bude třeba investovat také do AV receiveru s více HDMI vstupy.

U televizoru je zabudovaný tuner samozřejmostí, běžná je rovněž přítomnost několik HDMI vstupů, stejně jako možnost přehrávat multimédia z USB zařízení či přístrojů v domácí síti. Mnoho televizorů lze také připojit k internetu nebo mobilním zařízením, což projektory obvykle nedovolují.

Zvuk
Kvalita zvukové reprodukce některých televizorů je poměrně vysoká, u jiných průměrná nebo dokonce podprůměrná. Bez samostatného ozvučení se však obvykle bez vážných problémů obejdete. U projektorů je ovšem externí zvukový systém prakticky nezbytný – počítejte s AV receiverem s externími reproduktory, systémem domácího kina nebo stereo soustavou.

Řada projektorů je vybavena malými reproduktory, ale jejich kvalita a hlasitost jsou pro účely filmových projekcí nedostatečné. Poslouží spíše pro případy nouze nebo pro kontrolu signálu.

Další náklady
Nákupem samotného projektoru to tedy obvykle nekončí. Kromě audio systému, případně dalších zařízení jako set-top box či blu-ray přehrávač, může pořizovací náklady navýšit koupě stropního držáku a dostatečně dlouhých kabelů.

Za zvážení stojí také pořízení projekčního plátna. Promítat lze samozřejmě i na obyčejnou zeď, nejlepších výsledků však dosáhnete při projekci na speciální povrch s dobrou odrazivostí. Kromě různých typů pláten můžete sáhnout také po projekčním nátěru.

Dále počítejte s vyšší spotřebou elektrické energie. Průměrná spotřeba je u projektorů zhruba třikrát vyšší než v případě novějších větších plochých televizorů.

Levnou záležitostí pak není výměna projekční lampy. Udávaná životnost lamp se pohybuje v řádech několika tisíců hodin, negativně ji však mohou ovlivnit například otřesy při častém přenášení. Světelný tok lampy se navíc v průběhu času postupně snižuje. Výdrž lampy lze do jisté míry prodloužit používáním ekonomického režimu – obraz je v něm sice o něco méně jasný, ale v temném prostředí je pokles jasu leckdy zanedbatelný.

Zahřívání a hluk
Jistou nevýhodou projektorů je hlučnost, v největší míře způsobená větráčkem chladícím promítací lampu. Při hlasitých scénách to nepředstavuje problém, ale v klidných a tichých pasážích může hluk rušit. Měřitelný akustický tlak i subjektivně vnímaná nepříjemnost hluku se u jednotlivých modelů značně liší. Šum větráčku lze omezit přepnutím do ekonomického režimu, u některých modelů však může i poté rušit a tichosti chodu televizoru v žádném případě nedosáhne.

S tím souvisí teplo generované světelným zdrojem. Nejenže povrch projektorů v některých případech dosahuje více než 70° C, teplo je navíc vyfukováno do okolí. Pokud přístroj umístíte na stolek u gauče, okolo sedící diváci se mohou pěkně zapotit.

Přenositelnost
Výhodou řady projektorů jsou relativně malé rozměry a nízká hmotnost. Můžete je tedy snadno vzít na pracovní setkání, k přátelům nebo zorganizovat soukromou venkovní projekci.

Na druhou stranu, pokud plánujete projektor umístit napevno, budete muset vše pečlivě promyslet – vzít v úvahu pozici projektoru, velikost požadovaného obrazu či potřebnou vzdálenost od promítací plochy. Mnoho projektorů má sice zoom a funkci posunu objektivu, ale jejich rozsah často není tak velký, aby vás před přesnějším plánováním zachránil.

Jako pomůcku můžete použít některou z online kalkulaček projekční vzdálenosti, do kterých stačí zadat model projektoru a požadovanou úhlopříčku.

Resumé
Každý typ přístroje má své klady i zápory. Zda je pro vás lepší televize, nebo projektor, rozhodnou hlavně osobní preference. Záleží na řadě faktorů – nakolik považujete za důležitou velikost obrazu, použitelnost ve světlém prostředí, spotřebu elektrické energie či kolik máte k dispozici prostoru. Naše doporučení zní: televizor si nechte pro běžné každodenní sledování televizní produkce a použití za světla, projektor pak vyhraďte pro významné sportovní přenosy, filmy, výpravné seriály nebo videohry.

Databáze testovaných výrobků

Projektory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022


Přihlásit