Vyplatí se koupit zboží z šedého dovozu?

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Internet umožňuje nakupovat zboží a posílat ho po celém světě. Než si ale v českém e-shopu koupíte mobilní telefon, který byl původně určený pro malajsijský trh, je třeba zvážit klady a zápory.

Formulka „zboží nemusí pocházet z oficiální distribuce“, kterou možná znáte z internetových cenových srovnávačů, říká jinými slovy: „Pozor! Šedý dovoz.“ Ten není sám o sobě nelegální, globalizovaný svět si žádá, aby zboží včera vyrobené v Číně bylo pozítří na pultech prodejen ve Španělsku, a nemusí se tam nutně dostat přes oficiální obchodní zastoupení. Evropské právo vyznává svobodný pohyb jak pro své občany, tak hlavně pro zboží, peníze a služby. Jakmile se zboží dostane na její půdu a splňuje požadavky na kvalitu dle evropských předpisů, může si po ní cestovat prakticky bez omezení, ačkoliv se to výrobcům někdy příliš nelíbí.

 

Dobrá cena, špatný servis

Jako šedý dovoz označujeme zboží, které se do České republiky dostalo jinou cestou než od oficiálního distributora. Spotřebiteli je dodán výrobek původně určený v lepším případě například do Německa, v tom horším do zemí jihovýchodní Asie. „Na šedo“ dovezený výrobek nás většinou zaujme cenou, která se například u elektroniky a mobilních telefonů pohybuje řádově o tisícikoruny níže než u zboží oficiálně prodávaného pod hlavičkou výrobce.

Cena bývá vykoupena horší kvalitou servisu. „Šedý prodejce“ sice musí poskytovat svým zákazníkům stejná práva jako kdokoliv jiný, ale výrobci takovému zboží v zásadě neposkytují bezplatný servis, jako by to dělali u výrobku, který byste zakoupili u oficiálních prodejců. Ani nemusí, k „šedivce“ totiž nedali svůj závazek opravit výrobek kdekoliv po světě, a pokud ho sami odnesete do značkového servisu, často se dozvíte, že u nich reklamovat nelze. Obrátíte-li se na prodejce, ten je sice povinen reklamaci vyřídit a mobil opravit, ale bez odborného zázemí, které mají právě značkové servisy, mu to nejspíše moc dobře nepůjde. Podle zkušeností spotřebitelů, kteří se obracejí na naši poradenskou linku, prodejce často jen přehraje software nebo zkouší spotřebitelovu trpělivost s tím, že se u nich nahlášená vada neprojevuje.

 

Stejná práva jako vždycky

Neoficiální dovoz ale jinak nic nemění na právech spotřebitele a povinnostech prodejce, který musí při prodeji spotřebitelům vždy splňovat zákonné povinnosti, jinak mu hrozí sankce ze strany České obchodní inspekce. Pro připomenutí: Každý výrobek musí být opatřen českým návodem, výrobce odpovídá za vady 24 měsíců, reklamaci musí vyřídit a odstranit vadu do 30 dnů, a pokud zboží koupíte na internetu, máte být poučeni o právu odstoupit od smlouvy.

Dřívější povinnost dodávat na žádost záruční list zanikla s novým občanským zákoníkem. Pokud k výrobku dostanete záruční list, pak prodejce poskytuje garanci za výrobek nad rámec zákona a její obsah určuje právě záruční list. Kdo záruční list nedostane, může si požádat, aby mu prodejce práva z odpovědnosti za vady (dle staré terminologie zákonná záruka) písemně vysvětlil.

 

Informační povinnost

Nakupujete-li v České republice, asi důvodně očekáváte, že zboží je pro náš trh určeno. Pokud tomu tak není, měl by vás na tento možný zádrhel prodejce upozornit. Neudělá-li to při prodeji zboží, porušuje zákonnou informační povinnost a zboží tak podle občanského zákoníku nemusí mít už při převzetí správnou jakost. Reklamovat můžete už jen tu skutečnost, že jste při koupi nevěděli to, co jste vědět měli. V takovém případě můžete nárokovat slevu nebo odstoupení od smlouvy. Oprava by asi nepomohla a nový bezvadný výrobek by prodejce dodával stěží.

Přihlásit