Nenechte propadnout svůj kredit

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.7.2014   

Časopis dTest prozkoumal obchodní podmínky předplacených mobilních služeb 30 běžných a virtuálních operátorů a našel mezi nimi značné rozdíly. U některých kredit nepropadá a při ukončení smlouvy dokonce dostanete své peníze zpět.

Předplacená karta umožňuje snadnou kontrolu nad útratou za telefon až do chvíle, kdy tučný kredit propadne. Platnost jednoho dobití bývá omezená a nejčastěji končí po půl roce. Někteří operátoři omezí služby už po třech měsících, což někdy záleží na výši dobíjené částky. Díky novým virtuálním operátorům zde ale panuje konkurence, a tak v nabídkách najdeme i neomezenou platnost kreditu. Může však být podmíněna například pravidelnými měsíčními poplatky.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Konec platnosti a následné zmrazení kreditu ještě nemusí znamenat ztrátu peněz a telefonního čísla. Většina operátorů po dobití aktivuje i původní kredit, a tak o mnoho nepřijdeme. Je-li ale číslo dlouhodobě neaktivní (a aktivitou se samozřejmě myslí placení), mají operátoři podle svých podmínek právo číslo zrušit. A to nejčastěji bez jakékoliv náhrady za nevyčerpaný kredit. Blokace karty a zrušení smlouvy opět nejčastěji nastává půl roku až rok od posledního dobíjení. Někdy je to ale rychlejší, a tak se může stát, že měsíc po expiraci kreditu přijdete i o své číslo. Kdo provolá málo a mobil má spíše pro jistotu, kdyby se něco stalo, neměl by se při výběru operátora soustředit jen na cenu za minutu. Ve výsledku totiž může o své peníze přijít právě kvůli pravidelnému propadávání kreditu.

Podobná situace může nastat při změně operátora. Pokud máte vysoký zůstatek kreditu, většina operátorů za něj neposkytuje při ukončení smlouvy jakoukoliv náhradu a zbývající peníze si ponechá. Někde si o své neprovolané peníze můžete zažádat a za poplatek 50 až 120 korun vám vrátí to, co jim vlastně nemá patřit. Lhůta na podání žádosti většinou není delší než jeden měsíc od ukončení smlouvy a tuto službu nabízí méně než třetina operátorů s předplacenými kartami.


Přihlásit